Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperari libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperari libere

dupa terminarea CM se pot lua in continuare libere?
Zilele de concediu de odihna se acorda in functie de timpul EFECTIV lucrat in anul respectiv. Daca nu exista o planificare anuala a concediilor de odihna, si angajatorul este de acord cu cererea dvs, va puteti lua in continuarea concediului medical concediu de odihna in conditiile de mai sus.
CHIRICA PARASCHIVA a scris:

dupa terminarea CM se pot lua in continuare libere?

Va referiti la zilele libere pentru orele suplimentare lucrate inainte de intrarea in CM?
Aceste zile libere se iau de obicei pe baza unui grafic, a unei planificari care are in vedere asigurarea cu personal a serviciului. Dar avand in vedere ca sunteti in CM, conducerea poate sa va aprobe sa luati si zilele libere in continuarea acestui concediu. Faceti o cerere sa va aprobe liberele. Am inteles ca aveti ceva probleme la locul de munca si e bine sa aveti aprobare scrisa sa nu va treziti cu absente nemotivate.
Adriantot, moderator