Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau donatie intre soti....
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau donatie intre soti....

Daca se poate sa ma ajutati cu o informatie:sunt casatorit dar nu avem copii.Mama mea traeste,soacra traeste si ea. Eu mai am trei frati care au familii si copii la ranul lor,sotia si ea are o sora casatorita cu un copil.Fiind fara copii,ne-am gandit,sa facem un act care sa ne protejeze pe fiecare in caz de deces al celuilalt.Ce act ar trebui incheiat: testament ,act de donatie,act de vanzare -cumparare intre soti? #-o
lOCUINTA ESTE UN BUN COMUN.
Si atat aveti major, locuinta aceasta comuna? Sau mai sunt si alte bunuri de valoare mare?
Ce anume doriti sa va conservati? Daca e doar locuinta comuna, orice act intre vii ati face, va vindeti unul altuia jumatate? Adica faceti un schimb? Situatia ramanand aceiasi?

Nu am inteles eu poate ultimul dv. mesaj...
Bună seara! Sotul meu a primit o donatie de la fratele lui in schimbul sumei de 5000 de euro! Ce se poate face ca si eu ca sotie sa am dreptul la această donatie?
Ați adresat o întrebare intr-un topic vechi de 10 ani.
Deschideți un subiect nou cu întrebările dvs.