avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotararea judecatoreasca in urma dezbaterii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotararea judecatoreasca in urma dezbaterii succesiunii constituie titlul de proprietate ?

In urma dezbaterii succesorale in instanta doresc ca eu si sora mea sa avem aceleasi drepturi (50, 50) din imobilul detinut de mama noastra, decedata in dec.2013.

Intrebarea mea este daca hotararea judecatoreasca constituie titlu de proprietate , in timp ce certificatul de mostenitor nu ar detine aceasta valoare?
Cel mai recent răspuns: Admin , administrator 15:21, 29 Aprilie 2014
Instanta de judecata poate pronunta hotarare judecatoreasca care sa tina loc de titlu de proprietate
RalukaBocor, pentru coerenta discutiei continuati-o va rugam acolo unde ati inceput-o:
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare drepturi mostenire catre o alta pesoana, dar nu ruda marianliviuh marianliviuh Imi pot fi cedate drepturile succesorale de catre o persoana care nu imi este ruda? Situatia este urmatoarea: Mama viitoarei mele sotii ( nu suntem casatoriti ... (vezi toată discuția)
Succesiune real7 real7 Bunà seara tuturor! Và rog dacà este posibil sà-mi comunicati care sunt drepturile tatàlui meu in urma decesului mamei mele? ... (vezi toată discuția)
Despagubire cota parte mostenire silviu1975 silviu1975 Buna ziua, Situatie este: - familie 2 frati, mama si tata - proprietate: casa + teren aferent - mama decedata acum 15 ani - dezbatuta succesiunea - 3 ... (vezi toată discuția)