avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2030 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale In cazul unei AF ce autorizatii sunt necesare? Cum se ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

In cazul unei AF ce autorizatii sunt necesare? Cum se elibereaza?

as vrea sa stiu daca pentru o afacere cu vanzare in amanunt (ex magazin vestimentar), am nevoie de autorizatie pentru mediu sau sanitar-veterinara? in cazul in care sediul este la domiciliul personal, sunt necesare si pentru punctul de lucru?
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 23:36, 3 Mai 2009
Pentru eliberarea acordului de functionare de la primarie se solicita mai multe acte si autorizatii:
1.Cerere
2. Actul constitutiv sau Autorizatir conf. Lege nr. 507/2002 (xerocopie);
3. Certificatul de inregistrare (xerocopie) si certificat constatator;
4. Autorizatia sanitara de functionare, xerocopie;
5. Autorizatia sanitara veterinara de functionare, xerocopie, daca este cazul;
6. Autorizatia de mediu, (xerocopie);
7. Avizul organelor de pompieri (xerocopie);
8. Acordul si avizele organelor de specialitate (ptr. medici, farmacii, cabinet radiologie, cinematografie);
9. Extras de C.F. (actualizat max. 3 luni) si contract de inchiriere, (actul care atesta posesia legala a spatiului in care urmeaza sa se desfasoare activitatea) xerocopie;
10. Aviz pentru schimbarea destinatiei incaperilor sau autorizatia de construire (xerocopie);
11. Acordul colocatarilor, in cazul in care spatiul are parti in folosinta comuna;
12. Schita cu dimensiunile incaperilor si supraf. terenului destinat;
13. Contract de salubritate (xerocopie);
14. Licenta de difuzare a muzicii, daca este cazul ;
15. Licenta jocurilor de noroc insotita de anexa - cu seria jocurilor expuse, daca este cazul;
16. Autorizatie montare firma - daca este cazul (xerocopie);
17. Copie buletin de identitate;
18. Dosar.
Oricum, vedeti la primarie ce autorizatii va solicita pentru magazinul vestimentar.
Autorizatiile respective sunt necesare pentru spatiul in care desfasurati activitatea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie pentru o pizzerie Cornel D Cornel D Buna ziua, As dori sa deschid o pizzerie la parterul unui bloc ,insa din discutiile de pe aici am inteles ca trebuie sa fac rost de mai multe avize.Cine mi-ar ... (vezi toată discuția)
Autorizatii de functionare necesare pentru urmatorul cod caen 4532 ContSters266201 ContSters266201 Buna ziua Am infiintat o intreprindere individuala platitoare de TVA ( 4532 Comert cu amanuntul de piese si accesorii pentru autovehicule ) Am un chios de ... (vezi toată discuția)
Autorizatii acuarm acuarm Vreau sa deschid un magazin pentru comercializarea vinului vrac si a painii.L-am aranjat cum m-am priceput mai bine. Cum autorizez un astfel de magazin? ... (vezi toată discuția)