Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... posibil divort,...soacra??
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

posibil divort,...soacra??

Sunt casatorita de 18 ani,am un sot bun,dar usor influentabil.Mama lui de cate ori vine la noi ,are o influenta negativa asupra lui.Se baga in viata noastra ,vrea sa stie absolut totul si eu nu suport asta.Se pune sa faca mancare,desi am rugat-o de atatea ori sa nu se mai bage in lucrurile mele,nu-mi place cand mi le lasa unse,sau ma rog ea zica ca le spala.Eu sunt o fire mai pretentioasa,nu suport multe chestii.Sau se pune sa calce rufe,desi stie ca nu-mi place,ne-am certat de atatea ori pe tema asta,i-am interzis sa mai puna mana pe ceva,nu stie sa le faca,sunt atatea lucruri pe care mi le-a stricat,dar isi pune ambitia cu mine si stie ca nu-mi plac treburile facute de ea si atunci ea insista sa ma ajute!!!!Am discutat cu sotul meu,si imi spune ca ce sa-i faca,e batrana.Nu i-am cerut sa o dea la o parte,sau sa nu o respecte,dar atata lucru i-am cerut sa faca diferenta intre mama lui si familia lui.Eu nu am nevoie de ajutor,recunosc sunt incapatanata,nu accept sfaturile ei mai ales cand vin cu un aer de superioritate.Am mai primit sfaturi,dar ea are un obicei sa ma corecteze in tot ce fac,credeti-ma ca am tinut casa pe picioare mai mult singura,sotul fiin plecat in strainatate mult timp,m-am descurcat si cu copilul si nu mi-a trebuit ajutor,nici de la ai mei,dar nici de la ai lui,si nu-l vreau nici acum,m-am obisnuit sa mi le fac singura si la ora actuala,doar sotul nu ma ajuta la treburile casnice.Ce ma deranjeaza cel mai mult,e faptul ca ii gaseste scuza in tot ce face ea si am avut si certuri ,dar le avem numai in perioada cand vine la noi,asta se intampla odata pe an si atunci incep fel si fel de reprosuri,ca sun cheltuitoare,ca sunt prea cocheta,ca ma plimb prea mult,...,dar aceste discutii nu le avem in alta perioada si m-am cam saturat.I-am spus si soacrei de nemultumirile mele si imi spune ca sunt eu prea exagerata.I-am adus sotului vorba de divort,i-am spus ca nu pot sa suport asa ceva si n-are decat sa ramana cu ea.Avem copil de 17 ani,nu stiu ce sa fac,avem o familie frumoasa,ne iubim,cel putin asa cred,ne intelegem,dar repet pana vine doamnasi credeti-ma ca are o mare satisfactie cand stie ca nu-mi place ce face.Dati-mi un sfat,va rog,macar asa pt sufletul meu.
Cred ca un forum juridic nu e tocmai locul unde sa discutati despre acest subiect al neintelegerii cu soacra, desi vad ca o multime de consultanti v-au consiliat:)
Ar fi util sa incercati o discutie, impreuna cu sotul, cu o persoana de specialitate, un psiholog specializat pe probleme de cuplu si comunicare - parerea mea.
Din punct de vedere juridic, atat timp cat aveti un domiciliu comun cu sotul, acesta poate invita si gazdui pe mama lui in acel domiciliu comun. La fel si dvs. puteti sa va invitati mama, o matusa, alta ruda in varsta, o data pe an, timp de o luna, aveti aceleasi drepturi ca sotul, si poate in acest fel, va observa in sfarsit ca aceste vizite prelungite nu va convin, si le va opri. Ce tie nu-ti place, altuia nu face, zice o vorba tare inteleapta :)
Cat priveste relatia dintre sotul dvs si mama lui, daca aceasta este in varsta si in nevoie, trebuie sa aveti in vedere ca sotul datoreaza soacrei - mama sa - intretinere, conform dispozitiilor Codului Familiei, astfel ca la un moment dat s-ar putea si sa o ia sa locuiasca in aceeasi casa. Poate vi s-a mai spus asta, dar desi teoretic casatoria este un act intre doar doi oameni, practic cand ne casatorim acceptam si familia de origine a partenerului, ca doar nu traim in jungla. Cu siguranta ca o doamna cu o casnicie de 18 ani si un copil aproape major va stii sa gestioneze si de acum incolo relatia cu mama sotului, care banuiesc ca este o persoana varstnica si are si ea nevoile ei afective.
daca este sau nu o solutie??????dar deschdeti un sait despre credinta religioasa...........ortodox.ro.......un radio cu slujbe....cu predici interesante spuse de diversi calugari........cu precezne........sau colinzi.......cu filme religioase.......datii o importanta care credeti ca ar ungeo la suflet........ceva de genul "si eu o sa fiu soacra cum as dori sa se poarte nora cu mine !!!!!!! " mai are nurori? ea a fost nora?de cele mai multe ori este grea relatia cu soacra,dar nu una imposibila,ea va crede tot timpul ca nu ii meritati fiul.......dar mama dvs.este convinsa ca fiul ei va merita???????amestecul celor doua mame soacre intre soti este cel mai greu de mediatizat sau de a se face descilcit......rabdarea si credinta ca timpul are solutii la multe probleme......cum ar fi..... si sotul va deveni socru si atunci nora ce are de facut???????sunt toate de discutat in cadrul familie,i adica nu singura, cu sotul ,cu fiul, cu socrii si cu parintii succes!
trope_doi a scris:

”Sfaturi” rautacioase impotriva soacrei:
-cand vin in vizita prietenii dv (si sotul nu e acasa) aveti grija ca in camera respectiva sa fie atatea ”scaune” cate persoane sunteti; daca vine cu un scaun din alta camera chemati invitatii in alta camera sa le aratati... ceva; discutati cu amicii ca si cum sunteti singuri; o rugati, din cand in cand, sa va mai aduca ceva de la bucatarie, sa nu lasati oaspetii singuri;
- cand vrea sa spele vase ii mai aduceti si altele: ”Te rog, spala-le si pe acestea daca tot te-ai udat pe maini; multumesc”;
- cand veniti din oras ii aduceti o floare: ”M-am gandit sa te inveselesc cu o floare”...; ”Te simti bine? Pari cam palida... Cum stai cu tensiunea? Ti-ai luat medicamentele?” Cicaliti-o si dv, zambind, bine intentionata...
- cand va intreaba unde plecati: ”Ma plimb, pt ca dumneata faci toata treaba in casa si ma plictisesc”;
- cand va reproseaza ca ceva nu e bine ii spuneti ca are dreptate...
- prefaceti-va vesnic ocupata cu actele si rugati-o sa mearga la cumparaturi fara sa ii dati bani...;
- faceti-i exact ce stiti ca nu ii place, dar o faceti ca si cum ii vreti binele...
Puteti broda pe aceasta tema in functie de imaginatie. Va asigur ca in momentul in care va va vedea zambind si mereu bine dispusa (dati si muzica mai tare cand faceti curatenie) va deveni din ce in ce mai posomorata – daca tzelul ei – desi nu cred – este acela de a va enerva. Sa nu asteptati, insa, un rezultat imediat... Si, nu va mai certati cu sotul pe tema mamei... Intrebati-l pe sot daca mama nu i se pare foarte palida – ca sta prea mult in casa...
Aveti inima sa procedati in acest fel?!

Poate ca soacra incearca sa va ajute pentru ca dv sa va mai ganditi si la sotul dv – fiul ei – de care nu prea mai aveti timp fiind prinsa zi de zi in atatea treburi gospodaresti si de serviciu... Seara sunteti, practic, epuizata...
Poate vrea sa ”stie totul” despre dv si fiul ei pt a afla daca el este multumit... Egoism de mama, sa zic asa...

Chiar m-am distrat :). Sfaturile sunt din imaginatie sau din experienta proprie?:)))
Nu stiu daca e cazul sa ma ambitionez si sa incep sa invit neamuri pe la noi,nu-mi place sa-mi stea nimeni atata timp,eu sunt o persoana f primitoare,serviabila,stiu sa ma ocup de musafiri,dar atat cat trebuie,nu-mi place sa-si prelungeasca sederea,am si alte treburisi nu-mi place sa am aglomeratie in casa,nici eu nu ma duc in vizita,decat f scurta si pot spune ca am tot fost plecata,dar prefer sa stau la hotel,nu-mi place nici mie sa deranjez.Recunosc sunt o fire dificila,am anumite tabieturi,dar pana acum sotului meu i-a fost bine asa,Sa nu va inchipuiti ca sunt o pers ursuza,am 37 ani,stiu sa ma si distrez,sa comunic cu lumea,sa rad,sa glumesc,dar conceptiile mele difera de conceptiile altora,cum am mai spus,nu pot sa ma prefac,spun omului ce am de spus,chiar daca deranjeaza,nu ma contrazic in discutii,daca nu sunt sigura ,am pierdut si prietenii din cauza firii mele,dar nu pot face pe placul cuiva cand stiu ca nu are dreptate.Credeti-ma,am stat de multe ori si m-am gandit ca si eu sunt vinovata,repet nu pot fi perfecta,dar sa mi se spuna,ca sa pot repara,dar in fata imi spune ca sunt nora perfecta si cum intorc spatele incepe sa ma vorbeasca,doar am auzit-o eu si cand i-am reprosat ,mi-a spus ca nu le-am inteles eu bine,sau mi-au spus prietene de ale ei si le-am pus fata in fata si atunci sustinea ca sunt vorbele respectivelor,nicidecat ale ei,dar acele prietene nu aveau de unde sa stie amanunte din viata noastra,ma rog sunt f multe lucruri peste care nu mai pot trece cu vederea,pana acum era ok!,ca venea si statea maxim 2 saptamani,dar tot isi prelungeste sederea .Am incercat pe cat posibil s-o evit,sa plec mai mult de acasa,dar atunci incepe pe alta parte,daca merg la vreo prietena,il tot intreaba pe sot daca nu am sunat cumva sa vina dupa mine,sau unde stau atat,sau de ce ma duc mereu la cutarica,ce tot am de discutat,caci vorbisem si la tel.Ca sa va dau un mic ex,intr-o zi ma dusese sotul la faculta,de acolo am coborat cu tramvaiul,nu-l mai sunasem,caci venisem cu colegele,am mai stat de vb cu ele si ne-am dus la o inghetata la o fina,unde am intarziat pana la 10,ma adusese acasa si cand am intrat pe usa ,era soacra cu sotul si scoteau flacari pe nas,eu chiar nu-mi dadusem seama ca il deranjase ora tarzie,doar am mai venit si altadata,dar de fapt nu ora era problema,ci faptul ca nu-l sunasem sa-i spun unde sunt,ca nu a stiut de mine,altadata stia si il sunam sa-l chem dupa mine,dar acum de ce n-am facut-o?Eu am inceput sa rad si i-am spus ca nu incerc sa ma justific cu nimic caci nu sunt vinovata si faptul ca nu l-am sunat,mi-a scapat.Soacra s-a dus in camera f multumita ca am f certata !!!,dar spre dezamagirea ei,nu se intamplase mai mult,defapt cum sa va spun ,eu nu am luat decat o palma in 18 ani,dar si atunci din cauza socrului,deoarece nu am vrut sa las sa vada copilul,caci nu ma intelegeam cu el,cand a fost al meu plecat din tara,avusesem un conflict cu socru si ajunsesem la bataie,politie...,plecasem din casa lor si nu-l mai vazusem 1 an,cand a inceput sa ne viziteze,isi cerea scuze de cate ori ma vedea si incepea sa planga,eu i-am trecut cu vederea atunci,il iertasem pe moment,dar nu uitasem nimic si pana si tata lui imi spusese ca acel conflict a fost alimentat de soacra,ea nu-mi spunea nimic ,dar il lasase pe el sa ma jigneasca.Asta ca o paranteza si apropo de acea palma,am vrut sa divortez,eram hotarata,dar el se jurase atunci ca nu are sa se mai intample si asa a fost.Eu pe alta parte,mi-am jurat ca nu voi sta ca nici un barbat care sa ma bata,sau sa stau in teroare,destul am suportat cat am fost copila,certurile parintilor mei,nu ca ar fi fost rau cu noi,dar prin faptul ca o batea pe mama,implicit sufeream si noi copiii si de atunci mi-am spus ca eu nu am sa suport asa ceva.Recunosc,casnicia noastra a mers bine,nu pot spune ca n-au fost certuri,dar le-am rezolvat imediat,ne-am sustinut unul pe altul,am avut timp si pt el,in ciuda faptului ca sunt f ocupata,bine ca au mai fost refuzuri din partea mea,dar sunt om si eu.Ce vreau sa mentionez e faptul ca nu mi-am neglijat sotul,copilul,casa.Daca mie imi place sa fiu cocheta si aranjata,tot asa am pretentia sa fie si copilul si sotul.Dar in privinta soacrei,nu mai stiu si credeti-ma nu este bolnava,doar i-am spus de atatea ori sa mearga sa-si faca niste analize,mi-a raspuns f taios ca nu are de ce,ea e sanatoasa tun.Si inteleg respectul care il are pt mama lui,nu contest,dar ce ma deranjeaza,e faptul ca ma sufoca cu neamul lui,eu nu am facut asta niciodata.NU mai stiu!!!!V-am plictisit cu povestea asta,dar ma mai descarc si eu si mai ascult un sfat binevenit.
Deja mesajele depasesc limita unui forum de specialitate .Daca doriti sa divortati , din cauza agresiunilor , a infidelitatilor , aveti suficiente motive , serioase , pt a fi invocate ....in vederea desfacerii casatoriei .Nu va ramane decat sa va decideti sa sa va adresati instantei de judecata !

Si , intrucat pare si o problema cu valente psihologice , unui asemenea specialist.
;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat