Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutire impozit venituri - persoana handicap grad 1
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutire impozit venituri - persoana handicap grad 1

Tatal meu, pensionar detinator al unui certificat de handicap defintiv grad 1 (orb si handicap grav motor) are un apartament in proprietate, pe care doreste sa il vanda. As dori sa stiu daca legislatia in vigoare prevede scutire de impozit pe suma rezultata din vanzarea proprietatii pentru persoanele cu handicap grav grad 1 . Din cate am studiat in lege, este scutit doar de impozitul pe venituri, dar legea este neclara in ceea ce priveste scutirea de impozit in cazul veniturilor rezultate din vanzarea unei proprietati. Notiunea de venituri include si suma rezultata din vanzarea unui bun imobil? Multumesc pentru raspuns
Nu este scutit de obligatia platii impozitului aferent transfer drept de proprietate