Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cont bancar blocat - proces contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cont bancar blocat - proces contencios administrativ

Buna ziua!

De curand contul bancar al firmei mele a fost blocat, dupa un proces in instanta, pentru executare. Decizia finala a tribunalului nu a fost data, insa contul este blocat.

Cum pot proceda pentru a debloca contul, macar pentru o perioada scurta de timp?

Va multumesc anticipat!
Raspunsul dvs. m-ar putea ajuta enorm!
Daca contul a fost blocat, atunci acest lucru s-a intamplat in urma solicitarii exprese in acest sens a unui executor judecatoresc care a pornit executarea silita dupa ce mai intai v-a somat in sensul achitarii sumei respective.

In prealabil, executorul a primit si incuviintarea din partea instantei, incuviintare care sa da in urma depunerii hotararii legalizate.

Deci cel mai probabil hotararea este redactata.

Daca nu au trecut 15 zile de la poprirea contului sau primirea somatiei, puteti formula contestatie la executare, solicita suspendarea provizorie a executarii si deblocarea contului, motivand temeinic aceasta cerere.