Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit ipotecar- curs euro
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit ipotecar- curs euro

am un credit ipotecar in Euro, din 2005, la vremea respectiva cursul valutar era de 3,5197E. acuma este de 4,5 E, ce pasi trebuie sa urmez pentru a mi se calcula rata la cursul de 3,5197E. am auzit la televizor ca putem sa deschidem proces cu Banca pentru a rezolva cazul. Doresc sa stiu unde sa ma adresez prima data si la cine.
E vorba de creditele in franci.. si pt acestea, cei doritori ar trebui sa mai astepte..
Care ar fi motivul pentru care o banca sa accepte cursul de acum 10 ani? Acestea nu sint decit zvonuri populiste generate de campania electorala.

Apoi nu ar fi corect fata de alte persoane care s-au imprumutat in lei cu dobinzi mai mari. Acestea ar putea solicita restituirea creditului la dobinzile practicate in euro! Ce parere aveti?

Puneti-va in locul bancii, daca ati fi imprumutat dvs. pe cineva cu o suma de bani in euro ati fi de acord ca persoana sa va restituie suma la cursul de acum 10 ani?

Cind ati luat creditul l-ati luat constient fiind ca cursul fluctueaza, sus, jos.

Daca cursul ar fi acum de 2 lei/euro nu cred ca ati mai fi pus aceasta intrebare pe forum si sint sigur ca v-ati fi frecat palmele de bucurie.

Ati luat imprumut in euro trebuie sa il restituiti in euro. Banca nu este biserica sau guvern socialist, institutii de binefacere.