Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credite in franci elvetieni
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credite in franci elvetieni

Ce inseamna pentru romanii cu credite in franci elvetieni decizia Curtii de Justitie a Uniuni Europene privind plata la un curs diferit a ratelor creditelor,care ar putea constitui o clauza abuzivaTrebuie sa dai in judecata banca in mod obligatoriu?In cat timp se va introduce in legislatia romaneasca fara sa faci acest lucru?Diferenta platita pana acum se va recupera?
CJUE ar trebui sa se implice si in plata creditelor obtinute in lei, sa se reduca dobinda la cea care era pentru creditele in euro adica 2-3%.

Pentru unii muma pentru altii ciuma! Nu vad motivul ptr care se implica CJUE in tranzactiile dintre o PF si una juridica.

Ai vrut credit in franci elvetieni atunci plateste in franci elvetieni! Traiasca CJUE socialista.
Lasand la o parte dusmania intre persoanele cu diferite forme de creditare (lei ,euro,franci)am pus totusi o intrebare pertinenta si rog pe cei care cunosc sa-mi raspunda.
Nu cred ca exista dusmanie ci doar diferente de opinii. Nu mi se pare corect ca numai unii sa beneficieze de "reduceri". Ce au cei care au credite in fraci elvetieni si nu au ceilalti? Te-ai angajat la un credit atunci returneaza-l in conditiile in care ai semnat. Nici mie nu mi-a convenit cind au crescut dobinzile dar cind am luat creditul am fost constient ca acest lucru se poate intimpla si am platit pina la ultima rata.