Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Corectare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Corectare titlu de proprietate

Buna ziua,
Mama mea a obtinut in 1988 un teren in intravilan prin vanzare-cumparare, dar fara documente.
In 1993, in urma unui proces ,s-au facut masuratori si s-a emis o hotarare judecatoreasca, conform careia s-a stabilit ca a dobandit prin vanzare-cumparare suprafata de 820 mp.
In 1994 s-a emis un titlu de proprietate in care s-a trecut suprafata de 700 mp.
Avand in vedere ca vecinii au mai "muscat" din teren putin , se poate dovedi in vreun fel ca suprafata reala este cea de 820 mp?
Si titlul poate fi corectat acum?
Presupune si o masurare a suprafetelor vecinilor pentru a concorda cu suprafetele trecute in actele lor de proprietate?
Daca se poate rezolva in vreun fel ce costuri presupune?
Multumesc

prin actiune de revendicare sau granituire.
când vecinii nu se înțeleg cu privire la modul de amplasare a gardului care delimitează proprietățile pe care le dețin, apare o controversă cu privire la grănițuire, astfel încât soluția pe care o va da instanța este aceea de stabilire a granițelor ținând cont de titlurile de proprietate ale părților fără a proceda la compararea lor.
Buna ziua si multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca este necesara o actiune in instanta?
Dar inainte de aceasta cum se poate corecta titlul(700 mp) pentru a concorda cu suprafata reala 820 mp, achizitionata prin vanzare-cumparare(cf deciziei instantei)?
Multumesc