Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul pentru salariul minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul pentru salariul minim

buna ziua ! lucrez la o firma de protectie si paza si am salariul minim pe economie in contract -angajat cu 8 ore pe zi .eu lucrez cate 24 de ore cu 48 adica 240 ore pe luna .am primit in luna aprilie 606 ron pe card si 21 de bonuri de masa plus inca 50 de ron .cat ar trebui sa primesc pentru orele lucrate si daca imi poate cineva explica cu detalii. va multumesc.
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
multumesc!
Pentru luna aprilie, la salariul minim pe economie de 850 lei tariful orar este 5,06 lei si la 240 ore lucrate rezulta un venit brut de 1214 lei.

Pentru cele 72 ore suplimentare se adauga un spor de:
72 x 5,06 x 0,75 = 273 lei.

Deci, venitul brut este de 1487 lei. La acesta rezulta un venit net de 1074 lei, pe care trebuia sa vi-l plateasca efectiv angajatorul dvs.