Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot solicita chirie retroactiv daca nu exista contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot solicita chirie retroactiv daca nu exista contract de inchiriere?

Situatia sta in felul urmator: Parintii mei in 1994 mi-au vandut mie casa si terenul cu conditia ca sa ii ingrijesc si sa le asigur cele necesare. Casa este compusa din 3 camere, veranda si pivnita. Una dintre camere este ocupata de fratele meu din 1992 de cand s-a casatorit. Dupa moartea parintilor mei fratele meu ma tot poarta prin tribunal pentru partaj, si dupa un an si ceva de plimbari pe la tribunal vazand ca nu are sanse de partaj deoarece el solicita partajul judiciar pe terenul si casa care sunt in proprietatea mea a renuntat la proces. Cu 4 zile inainte de sedinta in care a renuntat la procesul de partaj a deschis alt proces prin care imi solicita anumite sume de bani deoarece el spune ca a intretinut si reparat casa care este proprietatea mea. Binenteles ca ceea ce spune el nu are justificare deoarece acele lucrari sau efectuat de catre mine si sotul meu si pot dovedi acest lucru cu persoanele care ne-au ajutat si vor depune marturie in instanta. Intrebarea mea este daca eu pot sa ii solicit fratelui meu chirie pentru faptul ca imi ocupa o camera din casa , imi ocupa o parte din teren unde si-a amplasat garajul auto, foloseste pivnita, cultiva terenul , chiar daca eu nu am cu el contract de inchiriere. Daca lui ii place sa ma cheme prin tribunale sa incerc sa il fac sa inteleaga ca nu are nici un fel de sanse cu tertipurile pe care el impreuna cu avocata lui le pun la cale.
Pot sa ii deschid proces in instanta la mine in judet prin care sa ii solicit plata chiriei retroactiv pentru ca imi foloseste proprietatea?Mentionez ca eu nu locuiesc in acelasi judet in care se afla si proprietatea in cauza.
Povestea este complicata sub aspect juridic.
Daca erati proprietar si el nu avea dreptul puteti solicita despagubiri si nu chirie.
Adica la valoare de chirie dar nu este chirie.
Avand in vedere ca nu exista incheiat contract de locatiune,este de preferat sa analizati varianta solicitari de daune
tatami2013 a scris:

Situatia sta in felul urmator: Parintii mei in 1994 mi-au vandut mie casa si terenul cu conditia ca sa ii ingrijesc si sa le asigur cele necesare. Casa este compusa din 3 camere, veranda si pivnita. Una dintre camere este ocupata de fratele meu din 1992 de cand s-a casatorit. Dupa moartea parintilor mei fratele meu ma tot poarta prin tribunal pentru partaj, si dupa un an si ceva de plimbari pe la tribunal vazand ca nu are sanse de partaj deoarece el solicita partajul judiciar pe terenul si casa care sunt in proprietatea mea a renuntat la proces. Cu 4 zile inainte de sedinta in care a renuntat la procesul de partaj a deschis alt proces prin care imi solicita anumite sume de bani deoarece el spune ca a intretinut si reparat casa care este proprietatea mea. Binenteles ca ceea ce spune el nu are justificare deoarece acele lucrari sau efectuat de catre mine si sotul meu si pot dovedi acest lucru cu persoanele care ne-au ajutat si vor depune marturie in instanta. Intrebarea mea este daca eu pot sa ii solicit fratelui meu chirie pentru faptul ca imi ocupa o camera din casa , imi ocupa o parte din teren unde si-a amplasat garajul auto, foloseste pivnita, cultiva terenul , chiar daca eu nu am cu el contract de inchiriere. Daca lui ii place sa ma cheme prin tribunale sa incerc sa il fac sa inteleaga ca nu are nici un fel de sanse cu tertipurile pe care el impreuna cu avocata lui le pun la cale.
Pot sa ii deschid proces in instanta la mine in judet prin care sa ii solicit plata chiriei retroactiv pentru ca imi foloseste proprietatea?Mentionez ca eu nu locuiesc in acelasi judet in care se afla si proprietatea in cauza.

cereti daune pentru lipsirea de folosinta a partii din imobil pe careb o ocupa, fara drept si pentru tot ce acesta mai ocupa. aveti posibilitatea sa cereti daune pentru lipsirea de folosinta, din ultimii 3 ani, restul s-a prescris.
Am inteles sfaturile dumneavoastra ,dar intrebarea mea este daca pot sa il actionez in instanta pentru ai solicita daune la mine in judet ? Mentionez ca imobilul la care fac referire si sunt proprietara este in alt judet . Sau trebuie sa ma deplasez in judetul in care este imobilul ?
Procesul se deschide acolo unde locuieste chiriasul.
Va puteti angaja avocat ca sa nu va mai deplasati pana in alt judet.
Neavand contract procesul e mai complicat decat credeti si avocatul se poate dovedi foarte util.