avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare casa noua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare casa noua

buna ziua !sper ca prin dumneavoastra sa ma lamuresc cumva.in primul rand vreau sa stiu daca merge altcineva cu actele pentru intabularea casei noastre si daca poate sa-mi modifice cu vreun act juridic actul de proprietate?mentionez ca sunt oarecum patita de ce?pt ca eu si sotul meu am avut un apartament de la parintii lui si un apartament de la parintii mei ,in final am decis sa-l vindem pe al me pt a renova apartamentul sotului ,zis si facut !dupa ce am facut renovarile am constatat cu stupoare ca socrul meu trecuse apartamentul pe numele sotului si el socrul cu drept de uz fruct,trecand peste toate acestea -in concluzie eu nu aveam nici un drept in acel apartament -in fine a venit copilul ,acum am vandut apartamentul si -anul trecut am ridicat casa la rosu ,urmand ca anul acesta dupa vinderea apartamentului sa o facem la gata-acum intrebare --1-am aflat sau banuiesc mai bine zis ca socrul meu strange facturi de la materiale si de ce spun pt ca sotul can il intreb zice ca nu cere factura si eu dati-mi voie sa nu prea cred ,intrebare ce rau imi poate face cu acele facturi chitane ?2-de ce insista socrul sa mearga sa intabuleze el casa?la ce sa ma astept?am un copil -10 ani de casnicie si un sot pe care il iubesc insa el face ce spun ai lui .invatati-ma ce sa fac?sau ce urmareste socrul cu toate mizeriile acestea=va multumesc
Cel mai recent răspuns: Anamaria Plevit , Avocat 18:08, 4 Mai 2014
apartamentul a fost dobandit de sotul dumneavoastra in timpul casatoriei? Daca da si daca ati mers pe varianta de comuntate de bunuri atunci apartamentul este bun comun chiar daca doar unul dintre soti este trecut in acte. Astfel ar rezulta ca din vanzare banii obtinuti vor fi tot bun comun.
Casa pe care o construiti cu banii din apartament este pe numele dumneavostra si al sotului sau pe numele socrului? Terenul pe care construiti este proprietatea dumneavoastra sau a socrilor? Poate socrul cere facturi pe numele lui ca si cum el ar fi cumparat cu banii lui toate acele materiale....... .... poate se gandeste ca la un moment dat nu va veti mai intelege........sau poate doar este bine intentionat si nu ar trebui sa va faceti griji....sunt prea multe variante.
Ultima modificare: Duminică, 4 Mai 2014
Anamaria Plevit, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act doveditor pentru bani Miruna20 Miruna20 Buna ziua, am o intrebare la dumneavoastra. Tatal meu mi-a dat mie si viitorului sot un apartament. In momentul de fata nu suntem casatoriti, doar in descursul ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare cu clauza viagera dilema_pg dilema_pg Buna ziua. Am si eu o problema si cu ajutorul dumneavostra sper sa o rezolv. Sotia mea a facut inainte de casatorie act de vanzare cumparare cu clauza ... (vezi toată discuția)
Împărțirea unei cote din averea părinților în viață către cei 2 copii. cum ne recomandați să facem actele? Ioana ionela Ioana ionela Buna ziua! Parintii mei detin un apartament si un teren+casa in care si locuiesc. Ei doresc sa ma lase pe mine si pe sotul meu sa construim o casa pe terenul ... (vezi toată discuția)