Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Act doveditor pentru bani
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Act doveditor pentru bani

Buna ziua, am o intrebare la dumneavoastra. Tatal meu mi-a dat mie si viitorului sot un apartament. In momentul de fata nu suntem casatoriti, doar in descursul acestui an. Parintii viitorului sot, doresc sa ne dea in avans o suma de bani din care sa ne renovam apartamentul dat de tatal meu. In momentul de fata acel apartament apartine tatalui meu impreuna cu verisioara sa care este plecata in strainatate si doreste sa o despagubeasca. Parintii sotului nu accepta sa ne dea banii fara un act cum ca apartamentul este pe numele nostru. In momentul de fata aceasta procedura nu se poate face deoarece nu poate sa dea asa rapid de verisoara care este plecata si dorim sa facem un act notarial intre tatal meu si viitorul sot cum ca sa dat o suma de bani pentru renovarea apartamentului. Am luat legatura cu un notar si mi-a comunicat ca nu se poate face act notarial, doar un act la avocat. Ma puteti ajuta cu aceasta informatie? Care sunt procedurile?

O zi frumoasa!
Cel ce suporta costurile renovarii sa obtina facturi de materiale si manopera.Toate imbunatatirile vor spori valoarea acelui apartament si investitorul va avea un drept de creanta pt. suma investita.
Eu zic sa mergeti la un avocat sa va intocmeasca un act in care sa stipuleze:
Cine doneaza , ce suma ,pt cine sau pt ce se da suma respectiva etc.
Eventual sa puneti si martori.
ContSters344547, utilizator
Notarul ori nu stie ori nu a vrut sa se implice, mergeti la un alt notar si cereti sa redacteze un act notarial de imprumut sau donatie in care sa se arate scopul, destinatia, suma ,imrumutatii(donatarii) etc.
Banii pe care ii veti primi de la viitorii socri vor fi sub forma de donatie sau de imprumut? Se poate face la notar un act de donatie. La fel de bine si tatal dvs va poate dona apartamentul numai in nume propriu astfel incat in cazul unui divort sa il despagubiti pe sot cu suma donata de parintii lui si nu cu jumatate din casa.