Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donație în favoarea unui singur soț?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donație în favoarea unui singur soț?

Bună dimineața! Sunt nedumerit :) cu privire la următoarele:
1. Cum ar trebui să procedeze mama soției dacă vrea să îi doneze acesteia o sumă de bani în vederea cumpărării unui apartament? Mama vrea să îi doneze exclusiv fiicei, pentru a exclude partajarea apartamentului în cazul (total improbabil, dar totuși teoretic posibil) al unui divorț. Cumpărarea apartamentului pe numele mamei apoi donarea către fiică pică pentru că ar presupune taxe duble la notariat.
2. Poate soția să cumpere apartamentul exclusiv pe numele ei? Există posibilitatea ca soțul să nu figureze în actele de proprietate deși cei doi sunt căsătoriți?
3. În cazul unui viitor divorț, ar ajuta un contract de împrumut între mama soției (donatoarea) și fiica sa? Pentru a dovedi că banii provin de la mama soției, iar soțul să nu poată avea pretenții decât asupra sumelor investite ulterior în apartament. Contractul de împrumut va mai fi util și după decesul mamei soției? Soția ar fi unica moștenitoare. Contractul de împrumut trebuie întocmit în formă autentică? Banii vor fi virați dintr-un cont bancar în altul și se va vedea proveniența lor.

Mulțumesc!!
Ssarmiss, utilizator
Ii doneaza banii prin contract notarial și apoi când cumpăra, specifica în act ca se cumpără cu banii donați și bunul e propriu pt ca înlocuiește un alt bun propriu.