Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare asociatie de proprietari

Buna ziua,
Va scriu din partea unei asociatii de proprietari care la infiintare era compusa din doua scari.Anul acesta,din cauza unor neantelegeri,scara A si-a format propria asociatie si as vrea sa stiu daca scara B poate sa functioneze in baza vechiilor documente care au stat la baza infiintarii,sau trebuie sa faca anumite modificari.
Va multulesc.
evident ca trebuie sa isi formeze propria asociatie ca sa nu mai depinda de cea veche si implicit de dvs.
Daca vreti sa functionati ca asociatie separata, atunci trebuie sa va infiintati propria asociatie, adica sa capatati personalitate juridica, ceea ce inseamna o incheiere judecatoreasca si apoi, de la ANAF sa capatati CIF propriu.