Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Resoluto iure dantis, resolvitur et ius accipiens
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Resoluto iure dantis, resolvitur et ius accipiens

Buna ziua :) Am si eu o intrebare:

Pana cand poate fi invocat efectul nulitatii care consta in anularea actului subsecvent ca urmare a anularii actului principal? In anul 2005 s-a anulat actul principal. Mai poate fi invocata acum anularea actului subsecvent care a fost si el incheiat tot in 2005, anterior anularii actului principal? Exista un termen de prescriptie in acest sens?

Va multumesc mult de tot!

Depinde daca e vorba de o nulitate absoluta sau relativa. Nulitatea absoluta poate fi invocata oricand, cea relativa in termen de 3 ani.