Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere. Ce se intampla dupa deces ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere. Ce se intampla dupa deces ?

Buna ziua,

Am contract de intretinere pe o locuinta.
Ce pasi trebuie sa urmez dupa decesul proprietarului ? Mai e nevoie de succesiune sau ceva ?

Multumesc!
Prin incheierea acestui contract sunteti proprietar, v-a dat acea locuinta in schimbul intretinerii sale pe durata vietii .
Daca nu va indeplineati obligatia de a-l intretine putea "sa strice" acel contract. Dupa decesul intretinutului , la dezbaterea succesiunii dupa defunct, acea locuinta nu mai intra in masa succesorala intrucat nu mai este proprietar pe ea, dvs prin incheierea contractului de intretinere sunteti proprietar.