Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Finantari ONG cu activitati economice
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Finantari ONG cu activitati economice

Buna ziua!

Am decis sa infiintez o companie de curierat pe bicicleta, promovand sportul si organizand alte evenimente caritabile legate de sport in acelasi timp.M-am gandit ca ar fi mai ok sa desfasor aceasta activitate ca un ONG.
Imi puteti spune ce programe de finantare pot accesa pentru un ONG de acest gen? Daca ati putea sa imi dati o lista cu aceste programe ar fi perfect. Din cate am inteles si statul ofera finantare, mai nou.

Va multumesc anticipat! :justcuz:
Din og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile, art. 48. - Asociatiile, fundatiile si federatiile pot desfasura orice alte activitati economice directe daca acestea au caracter accesoriu si sunt in stransa legatura cu scopul principal al persoanei juridice.
Nu se incadreaza acea activitate de curierat aici.
Va puteti axa mai mult pe prevederile art. 47. - Asociatiile, fundatiile si federatiile pot infiinta societati reglementate de Legea nr.31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Dividendele obtinute de asociatii, fundatii si federatii din activitatile acestor societati reglementate de Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca nu se reinvestesc in aceleasi societati reglementate de Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se folosesc in mod obligatoriu pentru realizarea scopului asociatiei, fundatiei sau federatiei.

Nu se pot amesteca promovarea sportului cu curieratul pe bicicleta :-) Poate ONG-ul sa isi infiinteze un SRL care sa faca activitati economice de acest gen. Ar putea ONG-ul face ca activitate economica directa eventual cursuri de mers cu bicicleta sau competitii cu taxa de participare sau alte asemenea servicii care se pot considera ca fiind legate de promovarea utilizarii sportive sau utilitare sau turistice a bicicletei. Curieratul pe bicicleta nu are legatura cu asa ceva....
Radu, ma joc de-a avocatul diavolului! Daca misiunea organizatiei ar fi ceva de genul "dezvoltarea activitatii de curierat pe bicicleta ca forma de promovare a biciclismului" (o sa cer drepturi de autor! :) ), activitatea de curierat realizata contra cost ar fi o activitate comerciala directa, desfasurata legal, in conformitate cu scopul statutar.
Pe de alta parte, daca unul dintre obiectivele asociatiei, prevazut in statut, ar fi "organizarea de evenimente sportive ce implica utilizarea bicicletei" crezi ca exista vreun judecator care ar respinge un asemenea statut?
In aceste conditii, de ce nu ar putea asociatia sa organizeze evenimente sportive bazate pe utilizarea bicicletei? :)
lisetchi a scris:

Radu, ma joc de-a avocatul diavolului! Daca misiunea organizatiei ar fi ceva de genul "dezvoltarea activitatii de curierat pe bicicleta ca forma de promovare a biciclismului" (o sa cer drepturi de autor! :) ), activitatea de curierat realizata contra cost ar fi o activitate comerciala directa, desfasurata legal, in conformitate cu scopul statutar.
Pe de alta parte, daca unul dintre obiectivele asociatiei, prevazut in statut, ar fi "organizarea de evenimente sportive ce implica utilizarea bicicletei" crezi ca exista vreun judecator care ar respinge un asemenea statut?
In aceste conditii, de ce nu ar putea asociatia sa organizeze evenimente sportive bazate pe utilizarea bicicletei? :)

Curieratul pe bicicleta este o forta tipica de activitate economica, nu are nimic specific necomercial cum pot avea activitatile culturale, sportive, sociale etc. Prin reducere la absurd, daca am considera ca e OK varianta propusa, atunci macelariile ar avea forma de ONG cu scopul statutar al "promovarii consumului de carne", fabricile si magazinele de autoturisme si piese auto ar fi ONG cu scop de "dezvoltarea utilizarii aututorismului", firmele de constructii de de materiale de constructii ar fi ONG "de dezvoltarea habitatului" si firmele de minerit ar fi ONG de 'promovarea activitatii de minerit" etc. Legile se interpreteaza nu daor literal, ci si - sau mai ales - logic si teleologic... de aceea raman la ideea ca e o incompatibilitate intre ideea de ong si curieratul pe bicicleta ca activitate economica directa.... la fel si taximetria sau transportul de marfuri sau serviciile de croitorie sau reparatii ceasuri etc.