avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Emitere motivare la o sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Emitere motivare la o sentinta

Ce se poate face in cazul in care au trecut doua luni de la sentinta si nu se trimite motivarea ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Av. Alina VEZUREANU , Avocat 09:43, 12 Mai 2014
Exista posibilitatea sa faceti o cerere de urgentare, insa, in 100% din cazuri, nu functioneaza. Desi Codurile de procedura prevad anumite termene si pentru aceste chestiuni, nu le putem face nimic juzilor pentru intarziere... nu ramane decat sa speram ca drepturile dvs nu vor fi periclitate de aceasta intarziere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Motivarea si redactarea hotararii luptator.cu.pana luptator.cu.pana Cf. art. 264 Cod. proc. civ., [quot]Motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.[/quot] As dori sa pun urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Proces anulare decizie de concediere nutyk nutyk Am actionat in judecata firma la care am lucrat si am castigat (am intrat pe sitte-ul lor), insa au trecut 26 de zile lucratoare si inca nu am primit nici un ... (vezi toată discuția)
Termen de recurs eder eder Am un proces de succesiune si iesire din indiviziune, s-a dat o hotarare in prima instanta, am depus apel, la primul termen instanta de apel mi-a respins ... (vezi toată discuția)