Forum Discuţii juridice Executare silită lnfo executare silita persoana juridica
Discuție deschisă în Executare silită

lnfo executare silita persoana juridica

Buna ziua, sunt curios si apreciez orice raspuns legat de o executare silita. Am o datorie pe firma mea unde sunt administrator, catre o alta firma din Romania. Asadar este o suma de bani pe care eu o datorez unui furnizor mai exact. Intrebarea mea este:
- Executorul caruia i s-a incredintat recuperarea datoriei facuta de firma mea, poate sa me execute pe mine ca si administrator(persoana fizica), sau nu poate decat sa execute firma si bunurile ei?
In mod normal, nu, dar depinde daca aveti contract cu furnizorul respectiv si daca in contract este specificat ca administratorul raspunde solidar cu firma, ca in cazul in care firma nu achita debitul, il va achita administratorul.