Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare obligatorie apartament
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare obligatorie apartament

Buna ziua. am un credit prima casa și platesc in fiecare an asigurare pt credit în care sunt incluse si riscurile pt apartament (incendiu, cutremur etc.). saptamana aceasta am fost anuntată de bancă ca trebuie să plătesc si asigurarea obligatorie pt apartament. dar mi se pare anormal să plătesc pt același lucru de două ori. dacă se întâmplă ceva două firme de asigurări plătesc pt același lucru? este legal ce îmi cere banca?
Asigurarea obligatorie nu acopera toate riscurile cum ar fi incendiul, inundatii de la vecini, meteoriti, sfirsitul lumii.
Asigurarea obligatorie PAD este ... obligatorie prin urmare trebuie sa o platiti.
Prin modificarile aduse legii nr. 260/2008 de dispozitiile legii nr. 243 din 17 iulie 2013, publicata in Monitorul Oficial din 24 iulie 2013 si intrata in vigoare la data de 27 iulie 2013, persoanele fizice si juridice nu mai puteau incheia contracte de asigurare facultativa a locuintelor decat daca incheiau, in prealabil, o asigurare obligatorie a acestora.