Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inceperea urmaririi penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inceperea urmaririi penale

care sunt masurile care se iau cu un subofiter MAI impotriva caruia se da inceperea urmaririi penale si ulterior este/nu este condamnat?
popa remus, utilizator
Raspuns.
Daca este achitat, sau se da neincepere de urmarire penala, (solutie N.U.P.care ramane definitiva prin necontestare sau contestata IN INSTATA ramane tot N.U.P.)are dreptul la despabubiri pentru perioada cat a fost suspendat in munca, poate cere si daune morale.Are de luat bani la greu. (boier iese) Fiind despagubire plateste cine a semnat actul (decizia) din partea angajatorului, mai exact vai de capul angajatorului.
Daca insa Parchetul face rechizitoriu de trimitere in judecata si le mai si tine rechizitoriul in instanta, si se da pronuntarea de instanta in acest sens, atunci este altceva. Se pot lua masuri penale: de siguranta, complementare, inclusiv pe dreptul muncii.
Inocentia.