Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce risca persoana care isi vinde firma,cu sediul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce risca persoana care isi vinde firma,cu sediul social cu tot....Care e "afacerea"

:OSunt multi "avocati"care cumpara firme numai pentru "sediu".Desi costurile legate de cesiune sunt mai mari decit suma platita pe firma,totusi e "la mare cautatre" o firma cu sediu social.Care e poanta?Se infinteaza firma pentru a derula afaceri gen "tunuri" apoi o inchide?Ce risca persoana care vinde firma si cedeaza si dreptul de comodat pentru sediul acelei firme?B-)
Nimik, decat putin stres cand va fi cautat de cei care ii cauta pe cei ce au dat tunurile.
Iulian_Cristian a scris:

Nimik, decat putin stres cand va fi cautat de cei care ii cauta pe cei ce au dat tunurile.

=D>STIMA.Asa este !Am verificat personal o "afacere " de acest gen.Problema mare care ma determinat sa refuz contractul era,nu va vine sa credeti,obiectul de activitate introdus:"....plasarea fortei de munca....".Daca esti naiv si cedezi sediul social pentru astfel de firme,desi juritic nu ai nici o obligatie,ia sa va inchipuiti 100 muncitori "tepuiti" cu promisiuni de contracte in strainatate,la usa!!!!#-o