Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie firma de recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie firma de recuperari creante

Buna ziua.Astazi am primit o somatie de la la o societate civila de executori judecatoresti Ionescu,Serbanescu si Petricaru prin care imi cere sa platesc 4652 lei catre Top Factoring pentru o restanta Cosmote in valoare de 758 lei.Precizez ca am urmat pasii pentru recunoasterea datoriei.Top Factoring mi-a trimis contractele incheiate intre mine si Cosmote si dovada ca ei au cumparat datoria mea cu 758 lei.Nu mi -au trimit niciodata documente care sa imi arate calculul si valoarea penalitatilor.
Am mentionat si acestu lucru :
Art. 4
(2) O clauza contractuala va fi considerata ca nefiind negociata direct cu consumatorul daca aceasta a fost stabilita fara a da posibilitate consumatorului sa influenteze natura ei, cum ar fi contractele standard preformulate sau conditiile generale de vanzare practicate de comercianti pe piata produsului sau serviciului respectiv.

Precizes ca nu am nici un venit si nimic pe numele meu.Ce sfat imi dati?
In primul rand verificati de cand dateaza datoria dvoastra catre Cosmote.
Daca este mai veche de 3 ani si in intervalul acesta nu ati mai primit somatii/notificari din partea Cosmote, aceasta este prescrisa si o puteti chiar ignora.
Daca nu si atunci a fost pusa deja in executare, atunci, neavand venituri care sa fie poprite si nici bunuri care sa fie vandute, executarea nu se va putea efectua. Aveti grija, insa, ca atunci cand veti realiza venituri sau veti achizitiona bunuri executarea va avea loc in toate formele de executare prevazute de lege.
In iulie 2012 a fost ultima factura trimisa de Cosmote.Eu as vrea sa platesc datoria dar nu asa de mult am incercat sa vorbesc cu ei sa le zic ca nu am nici un loc de munca acum dar au zis ca nu ii intereseaza.Un avocat ma poate ajuta sa obtin o suma mai mica de plata?
onuflorin23, utilizator
Un avocat va poate ajuta, cu siguranta, ca formulati contestatie impotriva executarii silite, in cazul in care veti fi executat silit.
De asemenea, un avocat va poate ajuta sa negociati cu reprezentantii creditorului.