Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara

Mama mea are niste pamant cu testament de la fratele ei lasat inainte sa moara
Dar copii lui nu au facu succesiunea si nici nu vor sa o faca doar ca sa nu ii dea mamei pamantul.Unchiul a murit de 2 ani

Cum putem proceda ca ea sa isi primeasaca dreptul?Exista vreo posibilitate sa ii putem obliga sa faca succesiunea caci ei nu vor in nici un fel
Multumesc:frantic:
mama dvs trebuie sa mearga la un notar si sa solicite dezbaterea succesiunii . daca celelalte rude nu se vor prezenta la notariat , va trebui sa se investeasca instanta de judecata cu o actiune in acest sens .
Aveti posibilitatea sa solicitati dvs. deschiderea succesiunii de pe urma unchiului dvs. Cu aceasta ocazie, ii veti chema in judecata si pe descendentii unchiului dvs., urmand ca fiecare sa isi primeasca partea ce i se cuvine din mostenire.Mama dvs. mai are posibilitatea sa solicite de la fiii unchiului dvs.predarea legatului.
Asta inseamna ca eu trebuie sa suport cheltuielile succesiunii?in cazul succesiunii?

Cum se procedeaza pentru predarea legatului.? ce inseamna mai exact? eu nu prea prea ma pricep...
Predarea legatului se face si fara succesiune?

Multumesc
si_m_y, utilizator