Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Negocieri C.C.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Negocieri C.C.M.

Va rog sa imi spuneti ; pentru negocierea contractului colectiv de munca la nivel de unitate, in cazul unei institutii bugetare, ce acte se pot cere si ce acte este obligat angajatorul sa elibereze in conformitate cu art. 130 al , (3) si (4) din Legea 62/2011.
Am cerut " situaţia la zi a cuantumului veniturilor salariale de baza si de incadrare lunare a tuturor angajatilor din...".
S-a dat ce s-a cerut,dar din situatia primita lipsesc salariile sefilor de servicii.
Nu vor sub nici o forma sa comunice reprzentantilor salariatilor, salariile sefilor de servicii.
Este legal ?
mancipri, utilizator
În scopul promovării intereselor şi apărării drepturilor salariaţilor, confidenţialitatea salariilor nu poate fi opusă sindicatelor sau, după caz, reprezentanţilor salariaţilor, în strictă legătură cu interesele acestora şi în relaţia lor directă cu angajatorul.
Va rog frumos, daca exista, dati-i-mi textul de lege,care prevede cele specificate de dvs., deoarece lideriilor de sindicat, in continuare, li se refuza sa li se dea o lista cu salariile sefilor.
Art. 163 C.mun.:
(1) Salariul este confidenţial, angajatorul având obligaţia de a lua măsurile necesare pentru asigurarea confidenţialităţii.
(2) În scopul promovării intereselor şi apărării drepturilor salariaţilor, confidenţialitatea salariilor nu poate fi opusă sindicatelor sau, după caz, reprezentanţilor salariaţilor, în strictă legătură cu interesele acestora şi în relaţia lor directă cu angajatorul.