Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, partaj, credit restant
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, partaj, credit restant

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca se poate introduce divort cu copil minor si partaj la notar? Care sunt pasii, timpul si costurile, divortul este cu acordul sotilor.
Si cu divort si fara divort banca poate ataca actul pt ca este facut in frauda creditorilor.
Partajul se face cu sulta, sulta trebuie sa fie bani proprii ai sotului nu din banii comuni.Insa asemenea discutii se fac la o consultatie cu acte....
Revin cu o alta intrebare: daca fac act de vanzare-cumparare pe apartament(apartamentul nu este ipotecat) parintilor, aceestia fiind rude de gradul 1, se poate ataca actul in instanta de catre creditor? si exista posibilitatea sa se anuleze actul?
Este posibil,,,, ei pot introduce o actiune in simulatie, vanzarea daca nu are pret si ca acesta sa se poata demonstra ca s a dat efectiv, este o donatie si poate fi atacata fiind facuta in frauda creditorilor. De esenta vanzarii este pretul care tb sa fie sincer real si serios.
ContSters250994, utilizator
Ca sa va salvati bunul de creditori si sa nu platiti creditul e atat de copstisitor, incat cel mai probabil va costa mai mult decat creditul. ca sa nu spun ca, orice act ati face, daca se dovedeste ca e in frauda creditorilor, e anulabil. Fara discutie, nu exista un act mai putin anulabil si unul mai mult.
Cauza actului e frauda si aia duce la nulitate. Ca e vanzare, donatie, partaj, ca e catre parinti, straini sau amanti, nu face diferenta.
Totul va depinde de creditor si de cate eforturi va face el sa isi recupereze datoria. Si daca vrea sa o recupereze, la final, veti fi cheltuit o mica avere.
In plus, va poate face si plangere penala pt frauda.
Art. 239

Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor

(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.