Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare contract fara semnatura mea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare contract fara semnatura mea

Buna ziua,

Se poate inregistra un contract de munca fara semnatura mea(eu fiind persoana fizica) la ITM prin Revisal?
Am fost instiintat de catre un angajator ca trebuie sa semnez cererea de incetare a contractului de munca. Un contract de munca ce nu a fost semnat de mine. Plus ca am primit si un raport de inregistrare la ITM.
Are valoare acel contract?

Multumesc
1.Ce raport juridic exista intre dvs "persoana fizica" si acel "un angajator"?;
2.Ati formulat si inregistrat la sediul acelui "un angajator" vreo cerere de incetare a contractului individual de munca existent (asta daca ati fost ori sunteti angajatul acelui "un angajator");
@ adomnicai83

In general, un c.i.m. isi produce efecte dupa ce este semnat de ambele parti. In practica,unii angajatori inregistreaza un c.i.m. si fara a avea semnatura celeilalte parti sau o falsifica.

In acest ses, puteti depune o solicitare in scris la angajator pentru a va inmana un exemplar de pe c.i.m. incheiat cu acesta. Dupa primirea acestuia vedeti daca exista sau nu semnatura dvs pe contract.

Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.

Am fost la interviu la firma respectiva, mi-au facut o oferta verbala (nu scrisa) apoi am stabilit ca voi semna cu ei incepand cu o anumita data, nu am dat nici o semnatura pe nici un act ci doar niste copii dupa acte de studii.
Intre timp am primit o oferta mai buna si am acceptat-o pe aceasta din urma.
Se pare ca primul angajator s-a grabit si a inregistrat un contract de munca ce nu a fost semnat de mine.
Iar acum imi cere sa semnez o cerere de incetare a contractului.
Daca nu ati semnat c.i.m., atunci nu aveti cum sa formulati o cerere de incetare a c.i.m.
1. Daca aveti o oferta mai buna puteti sa incheiati un contract individual de munca (CIM) la noul angajator.

2. - Dupa aceea va puteti rezolva si problemele cu acest angajator a carere spuneti ca aveti incheiat un CIM fara a fi semnat de dvs.
- Puteti nici sa nu raspundeti la solcitarea acestuia de a semna cererea de incetare a CIM.
- Lasati-l pe el sa se descurce cu incetarea acelui CIM.