Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare contract fara semnatura mea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare contract fara semnatura mea

Buna ziua,

Se poate inregistra un contract de munca fara semnatura mea(eu fiind persoana fizica) la ITM prin Revisal?
Am fost instiintat de catre un angajator ca trebuie sa semnez cererea de incetare a contractului de munca. Un contract de munca ce nu a fost semnat de mine. Plus ca am primit si un raport de inregistrare la ITM.
Are valoare acel contract?

Multumesc
Puteti sa cereti "angajatorului" sa va plateasca salariul pentru perioada de la data inregistrarii cim la ITM pana la data cererii de incetare a acestuia, daca vrea sa resolve problema...poate nu e moral, insa e legal...si poate se va invata minte sa respecte legea pe viitor! Asta daca sunteti sgur ca s-a intamplat asa cum ati relatat!
Daca nu a lucrat, nu are cum sa-l plateasca, chiar daca s-ar presuoune ca ar avea c.i.m.
El a venit cu propunerea ca data cererii de incetare sa fie aceeasi cu data inceperii contractului. Nu se pune problema sa le cer salariu.
Sunt foarte sigur ca asa s-a intamplat, nu am ajuns la varsta in care sa uit ce am facut cu o zi inainte. :)
Plus ca nu am fost acuzat de catre angajator ca as fi semnat contractul si as fi uitat acest lucru.

Multumesc de informatii.
Nu o sa semnez nici o cerere si o sa-l las sa rezolve singur problema.
Daca stie cum sa solutioneze greseala, atunci nici nu ar mai avea nevoie de o astfel de solicitare din partea dvs..