Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita prin poprire nu se perima?
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita prin poprire nu se perima?

Daca executarea silita prin poprire nu se perima, inseamna ca Creditorul poate lasa dosarul in nelucrare cat vrea si cum vrea? iar inainte de implinirea termenului de prescriptie sa mai indeplineasca un act de executare care intrerupe cursul prescriptiei?
ancut75, utilizator
Multumesc mult,
executarea s-a inceput sub noul cod de procedura civila.
Poprirea se va perima daca in conturile bancare asupra carora e infiintata poprirea, nu au rulaj. In cazul veniturilor, la fel, daca nu sunt si nu se fac si alte acte de executare.
Nu va ajuta insa daca doar se perima, creditorul putand face o alta cerere cat termenul de prescriptie nu e implinit.

Art. 785
(1) Poprirea ramane in fiinta si atunci cand debitorul isi schimba locul de munca sau este pensionat. In aceste cazuri, tertul poprit va trimite actele prin care s-a infiintat poprirea unitatii la care se afla noul loc de munca al debitorului sau organului de asigurari sociale competent, care, de la data primirii acestor acte, devine tert poprit.
(2) Daca debitorul paraseste unitatea fara ca aceasta sa cunoasca noul loc de munca, ea il va incunostinta pe creditor despre aceasta imprejurare. Dupa aflarea noului loc de munca al debitorului, creditorul il va aduce la cunostinta unitatii de la care debitorul a plecat, pentru a se proceda potrivit alin. (1).
Chiar am reusit sa ma lamuresc fara dubii cu privire la institutia perimarii cu privire la poprire,
Multumesc mult de tot!
gi-jane2 a scris:

Poprirea se va perima daca in conturile bancare asupra carora e infiintata poprirea, nu au rulaj. In cazul veniturilor, la fel, daca nu sunt si nu se fac si alte acte de executare.
Nu va ajuta insa daca doar se perima, creditorul putand face o alta cerere cat termenul de prescriptie nu e implinit.

Art. 785
(1) Poprirea ramane in fiinta si atunci cand debitorul isi schimba locul de munca sau este pensionat. In aceste cazuri, tertul poprit va trimite actele prin care s-a infiintat poprirea unitatii la care se afla noul loc de munca al debitorului sau organului de asigurari sociale competent, care, de la data primirii acestor acte, devine tert poprit.
(2) Daca debitorul paraseste unitatea fara ca aceasta sa cunoasca noul loc de munca, ea il va incunostinta pe creditor despre aceasta imprejurare. Dupa aflarea noului loc de munca al debitorului, creditorul il va aduce la cunostinta unitatii de la care debitorul a plecat, pentru a se proceda potrivit alin. (1).

In practica, in spete in care s-a invocat prescriptia executarii silite, ce inscris aflat in dosarul de executare silita aflat la executor s-a considerat ca "act de executare" si care nu ?
In dovedirea curgerii unui termen de 6 luni conteaza atat datarea acestora cat si valoarea de "act de executare". De exemplu, o simpla cerere a creditorului nu poate fi considerata act de executare.
Pt orice act de executare facut in cauza se intocmeste un proces verbal de catre executor, cererea facuta de creditor din 6 in 6 luni nu e act de executare si nu impiedica perimarea. Actele de executare se fac la cerere, deci cerere din partea creditorului trebuie sa existe in dosar, dar nu e act de executare.

D-na avocat Padurariu zice intr-un articol publicat pe alt site :
Consideram ca prin "act de executare" se intelege orice operatiune juridica sau inscrisul care o constata [6], intocmit de catre executorul judecatoresc sau de organe sau persoane care indeplinesc atributii in acest sens, carora lege le confera consecinte juridice si prin care se urmareste, in conditiile legii, realizarea activitatii de executare silita si se marcheaza o etapa in cadrul acestei proceduri [7].
gi-jane2, moderator