avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi

Joi, 20 martie, are loc evenimentul: Impozitul minim global de 15%: Cadrul de implementare a Directivei Pillar 2 în România. Participă →

Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract de comodat auto
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract de comodat auto

Buna ziua .Sunt PFA ,sistem real , neplatitor de TVA.cod Caen 7490.
Vreau sa inchei un contract de comodat pentru un autoturism aflat in proprietatea altei persoane , dar nu am permis de conducere. In acest caz ,va rog sa-mi spuneti daca :
1. Proprietarul poate conduce masina pentru mine , fara a fi angajat al PFA -ului
2. Acest contract trebuie inregistrat undeva?
3. Daca autoturismul nu este folosit exclusiv in scopul afacerii , ce cheltuieli pot deduce pe PFA?
Cel mai recent răspuns: Elena 47 , utilizator 15:16, 18 Mai 2014
1. O poate conduce, dar nu poate primi salariu, decat daca este angajat.
2. Contractul nu se inregistreaza nicaieri.
3. Daca nu e in exclusive in scopul PFA, 50% din cheltuieli.
sa luam urmatoarea situatie ipotetica: am un autoturism avariat si tocmai ce doresc sa-i fac o reparatie capitala despre care stiu ca va costa vreo 15000 lei.
am un amic care are un PFA si este si istet
la o bere ma plang cat ma costa reparatiie, el se plange ca are de plata un profit imens si ca nu are ce inregistra pe cheltuieli
asa ce ne vine o idee - incheiem un contract de comodat intre noie pentru autoturismul in cauza si apoi il reparam
el inregistreaza pe cheltuieli 7500 lei ceea ce ii va reduce impozitul cu 1200 lei
impartim castigul - el 600 lei, eu 600 lei... ne-am facut cu bere pentru toata vara!
consider ca interpretarea prevederilor legale in sensul ca pot deduce 50% in cazul in care nu fac dovada ca autoturismul este utilizat exclusiv pentru activitatea economica este eronata... daca nu se poate dovedi utilizarea autoturismului pentru nevoile persoaei juridice, in scopul realizarii veniturilor impozabile, atunci nici macar acel 50% nu va putea fi dedus!

Se poate dovedi ca autoturismul este folosit pentru deplasarea la punctele de lucru ale beneficiarilor,aflate in afara resedintei de domiciliu a PFA-ului , deci este utilizat in scopul realizarii veniturilor .As vrea sa va intreb daca e nevoie de foi de parcurs .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducerea combustibilului pentru pfa romeo mart romeo mart sint persoana fizica autorizata si doresc o lamurire .OG 34 / 2009 se referea la numai societati comerciale ? adica deducerea combustibilului este interzisa ... (vezi toată discuția)
Refacturare cheltuieli cu carburantii de catre pfa acatanas acatanas Va rog sa imi spuneti daca pentru un PFA cu obiect de activitate Sondaje de opinie si studierea pietei pot emite factura sub denumirea \'\' refacturare ... (vezi toată discuția)
Mai avantajos masina pe firma sau contract de comodat? adriano451 adriano451 Buna seara si cu mult respect! Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu ajutorul argumentelor cum ar fi mai avantajos pentru mine,precum si ce dezavantaje ... (vezi toată discuția)