Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenințãri cu executarea unei hotãrâri care nu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenințãri cu executarea unei hotãrâri care nu este definitivã

Am un caz ciudat. Un personaj dubios m-a dat în judecată și a câștigat recursul (Civil, pretenții) și încearcă cu orice preț recuperarea sumei. Hotărârea încă nu a fost redactată și nici motivată, fiind susceptibilă de revizuire. Ce pot să fac împotriva acestuia pentru a-l opri? El are o plângere penală în curs la Parchet, care încă nu s-a soluționat (tulburarea de posesie, falsuri în acte între particulari și diverse amenințări). De ce după 2 ani 1/2 nu s-a dat încă un verdict, iar el mă presează cu scrisori de amenințare. Ce pot să fac împotriva lui?
daca vrea recuperarea sumei poate cere executarea silitata, adica apeleaza la un executor judecatoresc ca sa isi recupereze banii de la dvs iar dvs daca nu aveti bunuri/conturi sau venituri (pe numele dvs) sunteti salvat.
depinde de cum au stat lucrurile si de spetza dvs, ca puteti face si dvs contestatie la executare dupa ce aceasta se va porni.
cu privire la amenintare depinde ce fel de amenintare va face ca puteti sa-i faceti si dvs o plangere penala.
daca va referiti la somatii cu amenintare de executare, trebuie sa rezolvati cumva daca vreti sa faceti plata ca si daca se ajunge la executarea prin executorul judecatoresc, atunci veti avea de plata pe langa creanta si cheltuielile de executare.
Mă refer la scrisori scrise de mână, cărți postale cu amenințări, denigrări, cuvinte înjositoare, defăimare, calomnii etc.
Am făcut 4 plângeri penale, se pare că toate s-au soldat cu NUP, deoarece de 2 ani nu am primit înca nimic de la Politie si Procuratura.
Daca se solutionau cu NUP sau clasare conf. noilor reglementari, ati fi primit ordonanta.
Nu am primit nimic. In schimb, creditorul a deschis DOUA dosare de executare la acelasi BEJ, care a aplicat 2 onorarii si a deschis 2 dosare pentru aceeasi datorie. Cum procedez?