avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mai multe detalii despre divort!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mai multe detalii despre divort!

Buna ziua! Am si eu niste intrebari si sunt recunoscator celor care vor incerca sa imi raspunda. Pentru inceput, este vorba de sora mea, care este casatorita cu un barbat mai invarsta ca ea. Sunt casatoriti de aproximativ 3 ani, si au deja 2 copii! Poblema este ca pe zi ce trece se inteleg tot mai putin si sora mea se gandeste la divort! Eu sunt in strainatate, si vrea sa ma duc sa o ajut (parintii nu o pot ajuta), dar intai vreau sa stiu cam cat poate dura acest divort si daca v-a putea parasi tara!
Cel mai recent răspuns: Tulcea Detectiv particular , Alte profesii 12:29, 6 Mai 2009
cosmin_m a scris:

Buna ziua! Am si eu niste intrebari si sunt recunoscator celor care vor incerca sa imi raspunda. Pentru inceput, este vorba de sora mea, care este casatorita cu un barbat mai invarsta ca ea. Sunt casatoriti de aproximativ 3 ani, si au deja 2 copii! Poblema este ca pe zi ce trece se inteleg tot mai putin si sora mea se gandeste la divort! Eu sunt in strainatate, si vrea sa ma duc sa o ajut (parintii nu o pot ajuta), dar intai vreau sa stiu cam cat poate dura acest divort si daca v-a putea parasi tara!


Daca se grabeste ar putea termina pana in gvacanta judecatoreasca.
Daca nu se grabeste procesul va dura pana prin septembrie sau octombrie.
De plecat din tara ar putea pleca dar fara minori pana la finalizarea procesului.
Daca pleaca din tara fara minori risca sa aiba probleme pe incredintarea minorilor.
Concluzia e una singura daca e hotarata cu divortul : sa il intenteze cat mai repede daca vrea sa plece din tara.

avocat Claudiu Lascoschi
Mai bine trimiteti-o la un avocat care ii poate arata care sunt variantele, apoi alege ea.
Cat despre copii, e recomandat sa stea doamna cu ei in tara pana la judecarea procesului de divort.
Durata lui depinde si de atitudinea celuilalt sot, de capacitatile avocatilor in a negocia si a-i pune pe soti de comun acord, de prioritatile fiecarui sot.
Daca vrea sa intinda procesul, poate ajunge la o durata de vreo 6 termene (asta fiind cam 6 luni fara a pune in calcul 2 luni de vacanta judecatoreasca), plus sau minus, in functie de cum si cat il invata avocatul sa intarzie judecata.
In functie de cat de mult isi doreste copiii, e posibil sa se intinda serios si sa exista un stres sup[limentar pentru ambii soti relativ la acest capat de cerere.
De asemenea, depinde de venituri partajul, ca si pensiile de intretinere... etc.

Cel mai bine poate ca, dupa ce a luat o decizie si a vorbit cu sotul ca sa vada atitudinea lui, doamna se adreseaza unui avocat care ii spune care sunt posibilitatile, sansele, intonderea procesului proximativ, evaluare incipienta costuri etc.
Succes!

P.S. Cat despre impacare, asa cum domnul e cu 20 de ani mai in varsta azi, asa era si la data casatoriei iar potentialul de impacare nu poate fi evaluat de nimeni altcineva decat partile implicate.
O puteti ajuta pe sora dvs. prin recomandarea unui avocat,care dupa ce va lua la cunostinta de doleante si situatie va analiza problema si va da un raspuns competent.
In ce priveste durata procesului aceasta nu poate fi apreciata ,am in vedere copii.
Corecte aprecierile privind plecarea din tara pe perioada derulari procesului.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cui raman copii? manutzu manutzu Buna ziua! Imi puteti va rog da cateva sfaturi in urmatoarea problema: sora mea este casatorita de 10 ani iar in urma casatoriei au rezultat 2 copii unul de ... (vezi toată discuția)
Pretul unui divort mai complex niculinu niculinu Buna dimineata, Pentru situatia de mai jos, cam cat ar costa un avocat? Sotia a parasit domiciliul conjugal, lasandu-mi in urma un bilet, si o citatie pt ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj Mugur1810 Mugur1810 Buna ziua, sotia mea vrea sa divorteze impotriva vointei mele. Aceasta casatorie are 13 ani si un copil in varsta de 12 ani. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa fie ... (vezi toată discuția)