Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intreprindere individuala transformata in SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intreprindere individuala transformata in SRL

Buna ziua,
In prezent detin o intreprindere individuala cu obiect de activitate taximetrie si as dori sa o transform in SRL. Ce procedura implica? Care ar fi taxele? Care sunt facilitatile cand ai SRL si esti platitor de tva?
Multumesc
Primul pas e radierea intreprinderii individuale la registrul comertului si administratia financiara. Separat veti urma la registrul comertului inscrierea ca srl.
Din cate stiu exista si varianta de II platitor de TVA ; mai bine verificati toate variantele inainte sa luati decizia de a trece la SRL, acesta fiind mai complicata din punct de vedere contabil plus faptul ca nu mai poti sa iei bani din firma asa usor.