Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu mi se pare corecta decizia instantei- alocatie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu mi se pare corecta decizia instantei- alocatie obtinuta in strainatate

Buna ziua, un an de zile m am judecat cu fostul sot pt alocatia copilului care a luato din strainatate, am adus dovezi clare chiar prin comisie retrogratorie am primit din italia raspuns ce sume si cand au fost incasati bani copilului am adus dovezi ca si legea romana si legea italiana spune destul de clar ca este un drept al copilului si ca trebuie folosit in interesul lui am dovedit ca nu am primit acest bani de la el decat pensia de intretinere si nu inteleg de ce mi sa respins cererea cand el a luat niste bani dreptul copilului fiind iar copilul este in grija mea el nu mai locuieste in tara ci in italia si si a folosit acest drept in interesul lui nu a copilului specific ca acesti bani au fost incasati dupa divort la 3 luni de el. Va rog lamuriti ma ca nu mai inteleg nimic cum poate legea romana sa ii acorde tatalui ca sumele cu titlu de alocatie a copilului ii se cuvin lui si nu copilului specific ca este vorba despre o suma de 80 de milioane pt ca ii sa aprobat pe doi ani in urma de cand a inceput munca in italia sa ia acesti bani si ia incasat intr o luna pe toti dupa divort , Copilul meu nu a primit nici un ban .
yzabela, utilizator
Vi s-a respins cererea fiindcă, bănuiesc, judecătorul nu a citit actele din dosar. Faceţi apel.
Nu sunteţi singura în această situaţie în care părintele necustodian aflat în străinătate se foloseşte de copil pentru a obţine alocaţie, ajutoare, reducere de impozite...
Poate în apel aveţi noroc, spun poate.
Care a fost decizia instantei, care a fost perioada pentru care tatal a incasat alocatia, care sunt conditiile de acordare etc.?
Sincer, lipsesc nu multe aspecte, dar lipseste tot. Nu avem nicio idee despre ce s-a intamplat in acel dosar.
Reveniti cu detalii.
in toamna anului 2012 am cazut amundoi de acord sa ia copilul alocatia din italia el lucrand acolo am umblat dupa acte eu in tara si el in strainatate sa aprobat dosarul si in aprilie 2013 a luat alocatia din urma pe anii 2012 si 2011, statul italian acorda alocatia pe 5 ani in urma dar cu conditia ca in aceasta perioada sa fi lucrat,fostul sot nu a lucrat decat doi ani asa ca sa aprobat pt doi ani in urma , am primit prin comisie retrogatorie de la firma unde lucra pe ce perioade a luat bani si cand a incasato, el incasand in aprilie 2013 suma cu titlu de alocatie de 1800 euro aceasta suma a fost depusa in contul lui si el a sustraso , in dosar am depus scris tot ce sa intamplat apoi am cerut la firma din italia unde lucra sa ne dea datele l e am primit am depus dovezi despre toate legile si articolele din romania si italia in care spune destul de clar ca alocatia este un drept al copilului si in caz de divort acest bani drebuie directionat parintelui care are grija de copil , el a depus la dosar ca am incasat n si n bani din cont dar acei bani au fost scosi in timpul casatoriei si au fost folositi pt banci pt cresterea copilului si pt mobilat apartamentul ca eu defapt vreau sa sustrag cat mai multi bani de la el ca el a fost corect cu pensia asta au fost apararea lor eu iam spus domnului judecator ca nu vad ce legatura are cu ce am luat in timpul casatorie ca asta se impart la partaj ci ca eu am cerut ce sa luat dupa divort si sa si dovedit clar ca alocatia a primito dupa divort. Pur si simplu nu inteleg de ce mi sa respins cererea cand toate articolele si legile spun clar ca este un drept al copilului nu mi se pare normal ceea ce a facut propiul tata copilului sa folosit practic de noi
yzabela, utilizator
Problema este discutabilă; am recitit ceea ce aţi scris. Deci domnul, în timpul căsătoriei, a trimis bani acasă, bănuiesc că mai mult de 1800 euro per total plus mai mult decât 1/4 dintr-un salar mediu lunar în România, adică cca 100 euro/lună. Banii aceia i-a trimis din munca lui, deci banii primiţi din urmă, cât timp aţi fost căsătoriţi, i se cuvin. Problema se pune acum, după divorţ, el ar trebui să vă vireze acea alocaţie, pe lângă pensia alimentară pentru copil. În caz de partaj, veţi avea jumătate din bunurile cumpărate din banii lui, fiindcă sunt bunuri obţinute în timpul căsătoriei.
ooo stati asa ca se intelege toatal aiurea sper ca de data asta sa fiu mai explicativa si mai inteleasa, la comun am avut banci eu am lucrat cot la cot cu el dar in tara el a lucrat doar 6 luni intr un an si 6 luni in alt an in italia cu contract in rest acasa bani care ia trimis jumate din ei au fost dati la banci restul am mobilat dormitorul si tineti cont ca am si un copil de crescut deci nu am luat bani pt folosul meu credetima cand au fost luni in care nu mai mama ne intretinea , casa in care sa investit bani eu nu mai locuiesc in ea ci am ales sa stau cu chirie cu fata ca nu pot sta acolo ca vine si face circ fosta soacra si el cand doreste iar pt linistea copilului si al meu am ales sa plec si sa stau cu chirie intr o garsoniera , cum au stat treburile cu alocatia ? cam asa ceva :fostul sot si a facut pe alta acolo a trait viata dubla fara ca eu sa stiu aceea femeie la invatat tot ce trebuie facut pt alocatie asta spundu mi chiar el ca il ajuta o romanaca cu actele si il duce peste tot cica amica atunci a venit acasa pe 16 decembrie a dat semnatura si aici ca asta mai trebuia pt a se aproba dosarul si pe 18 decembrie a fugit de acasa fara nici o explicatie lasandune in preajma sarbatorile de craciun apoi am aflat de la fosti lui colegi ca el deja era mutat cu alta femeie de 5 luni in fine nu mai conteaza ce soc a fost pt mine sa aflu cat am fost mintita 5 luni ruganduma de el sa vina acasa ca il iert ori ce ar fi ca avem un copil de crescut ca are nevoie si de mama si de tata nu am primit nici un raspuns am inaintat divortul, la divort sa prezentat si sa facut divort de comun acord specific ca 5 luni de zile nu a trimis un ban copilului nu a sunta sa intrebe ce face copilul ceea ce nici acum nu face iar cu pensia este in momentul de fata restat cu 385 euro ca doua luni da una nu , si in plus cand l am dat in judecata pt dreptul copilului m am dat si el sa ii se micsoreze pensia vi se pare normal ceea ce ii face propiul tata copilului sau el lund acolo in jur la 60 de milioane pe luna la copilul sau sa ii dea doar 25%din minimul pe econmie din tara ? i sa respins si lui cererea si nu ii sa micsorat pensia de 160 de euro , eu una daca as putea sa ma delimitez de tot de el ar fi cel mai bine dar este vorba despre un copil si nu accept sa isi bata joc cineva de drepturile ei credetima ca am incercat toate variantele cu el pt intelegere iam spus ok nu imi mai dai din urma dar da i fetei lunar ce i se cuvine de acum incolo nu a vrut iam spus sa ii bage intr un cont si nu ma folosesc nici eu nici el ci fata cand va face 18 ani nici asa nu a vrut singura cale a fost ajutorul din partea instantei dar am fost respinsa credetima ca este un om foarte rau si tot ceea ce face face cu rea vointa , eu una consider ca fac bine ceea ce fac am un copil de crescut si ca ori ce parinte care isi iubeste copilul ii va apara drepturile .. deci consider ca ceea ce a facut el a fost inselaciune ma mintit sa dau semnatura pt niste bani care urma sa ii luam si sa ii folosim in interesul copilului si nu am mai primit nimic . Vi se pare ca ar fi fost o suma prea mare ceea ce ar fi trebuit sa ii dea copilului nu stiu daca aveti copii dar sunt cheltuieli foarte mari pt a intretine un copil si ai oferi o educatie buna , va ti raportat la ceea ce se castiga in romania dar la cat castiga el in strainatate se pare ca nu si din punct de vedere morla nu este ok deloc ceea ce vrea el sa ii dea copilului eu stiu asa in viata muncim pt copii sa le putem oferii un viitor mai bun ce ar insemna ca si eu din 30 de milioane care ii castig lunar sa ii acord copilului meu doar un milion ?luna aceasta fata are serbarea si excursie fostul sot mi a lasta mesaj ca nu va trimite pensia deci? cine va suporta toate cheltuielile si atunci ma intreb?este corect sa facem copii sa nu ii mai crestem sa le dam cand vrem cate o suma de bani sa ne gandim doar la noi si in plus dupa urma lor sa ne folosim pt a beneficia de niste bani care li se cuvin si sa ii folosim in interes personal OARE CINE VA FACE DREPTATE AICI? cred ca nimeni inchidem ochi si trecem cu vederea ca asta este legea din romania eu insa totusi sunt multumita sufleteste ca am luptat pt drepturile copilului care ii se cuvin chiar daca nu am avut castig de cauza