Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Act de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Act de identitate

Buna ziua!cum se procedeaza pentru eliberarea actului de identitate a unui baietel de 14 ani cand parintii sunt divortati,iar autoritatea parinteasca este comuna?este nevoie de actele ambilor parinti?este nevoie ca mama baietelului sa se consulte cu tatal in acest sens,desi acestia nu mai tin legatura?
Chiar daca exercita autoritatea parinteasca incomun, minorului i s-a stabilit locuinta la unul din parinti, domiciliul va fi la acel parinte.
Nu e nevoie de acordul celuilalt si nici de actele acestuia.
Am inteles.Va multumesc pentru raspuns.O zi buna va doresc!