Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea disciplinara a CTM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea disciplinara a CTM?

Buna ziua! Am o nelamurire in ceea ce priveste acest subiect: am o decizie de desfacere disciplinara a CIM si trebuie sa ma prezint la un job. O sa ma impiedice aceasta decizie sa ma angajez la acest job? Angajatorul m.a chemat sa depun actele...si am o teama ca ma v.a respinge atunci cand o sa depun actele. Am sanse sa ma angajez? e vorba despre o benzinarie.
veronica24, utilizator
Temeiul de drept al incetarii c.i.m. nu ar trebui sa afecteze o vitoare angajare a dvs. primordial , pentru noul angajator, trebuie sa fie capacitatea dvs de a indeplini corespunzator atributiile noului post.
Sper sa aveti dreptate ... dar de cand am primit acel telefon pentru a ma prezenta acolo, sunt fr nelinistitanesigura.
Conform art.29 alin.4 C.mun., angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.

Textul art. 29 alin. (4) din Codul muncii limitează posibilitatea angajatorului de a obţine informaţii despre candidat de la fostul angajator al acestuia, instituind necesitatea acordului candidatului şi stabilind strict domeniile de informare: funcţiile îndeplinite şi durata angajării.
VA MULTUMESC pt timpul acordat!!! dar aceea decizie o poate vedea nou angajator? si banuiesc ca este atasata de contractul meu de munca la ITM?
Decizia de incetare a c.i.m. nu o poate vedea noul angajator , decat daca i-o aratati dvs.