Forum Discuţii juridice Achiziţii publice nerespectare prevederi caiet de sarcini
Discuție deschisă în Achiziţii publice

nerespectare prevederi caiet de sarcini

am achizitionat un apartament prin licitatie publica de la primarie, insa, primaria , asa cum prevedea caietul de sarcini, ca in termen de 30 de zile sa intocmeasca o promisiune de vanzare la notariat, a incalcat aceasta prevedere din caietul de sarcini. Au trecut 7 luni de la licitatie, iar eu doresc sa-mi retrag avansul pe care l-am achitat de atunci. Ce trebuie sa fac? In baza carei prevederi legale este sanctionabila incalcarea unei dispozitii din caietul de sarcini?
Trebuie sa depuneti contestatie la primarie pentru nerespectarea prevederilor din caietul de sarcini. Daca mai aveti caietul de sarcini o sa gasiti si in baza carei (Legi, ordonante, poate fi si o decizie a consilului) a fost organizata procedura de licitatie. Daca Procedura a fost organizata in baza Legii 34/2006 (desi priveste doar achizitiile publice) atunci trebuie sa depuneti in 2 exemplare, unul la Primarie si un exemplar la Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor. Va pot insa trimite un model de contestatie, indifierent unde o veti depune. Bafta !!!! :luck: