Forum Discuţii juridice Executare silită Contract cosmote- titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

Contract cosmote- titlu executoriu

Buna ziua.Astazi am citit contractul Cosmote datorita problemelor care o am cu o firma de recuperari si am vazut ca nu este cu titlu executoriu.Firma de recuperari ma poate executa silit in aceasta cauza?
Pana la executare, va trebui ca intai sa va actioneze in judecata pt a obtine un titlu executoriu, adica o hotarare care sa ii dea dreptul sa ceara executarea dvs silita.
Veti fi citat ca la orice alt proces, daca veti pierde procesul , adica daca instanta va hotari ca aveti de plata suma ce v-o pretind, veti plati si cheltuieli de judecata si apoi de executare.
gi-jane2, moderator

As vrea sa stiu in cat timp se poate obtine o hotarare judecatoreasca si in cat timp se redacteaza?
gi-jane2, moderator
nu stiu, conteaza daca va prezentati sa va aparati sau nu. Termenul de redactare e de 30 de zile, dar poate dura si mai mult. Poate dura cateva luni in total.
Va multumesc pentru raspuns.Eu am vorbit cu ei si le-am spus ca am posibilitatea sa platesc la sfarsitul anului deoarece plec in alta tara sa lucrez dar ei nu inteleg .
Atunci sa faca ce vor si platiti cand veniti.