Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen de primire proces verbal prin posta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen de primire proces verbal prin posta

Buna seara! Am si eu nevoie de un raspuns la o nelamurire. Mi a fost retinut permisul de conducere si am primit o amenda contraventionala pt depasirea vitezei in localitate. Mi am asumat vina si am recunoscut fapta verbal agentului constatator dar din cauza sictirtului si lipsei lui de respect nu am semnat procesul verbal. Mi a emis dovada inlocuitoare si am plecat, eu fiind convins ca voi primi acasa procesul verbal. Dar au trecut cam 3 saptamani si 2 zile si nu am primit nimic. Practic eu am mainile legate, dovada mi a expirat iar contestatie nu pot face in lipsa hartiei. Am inteles ca politia rutiera e obligata sa comunice procesul verbal in termen de maxim o luna, el devenind nul daca se depaseste acest termen. Este adevarat? Iar daca da, care ar fi procedura de urmat pt a imi recupera permisul? Bineinteles ca voi discuta si cu un avocat, dar as vrea ca mai intai sa inteleg situatia. Multumesc.
Trebuie sa asteptati initial decaderea termenului legal in care se comunica PV
ynocentta a scris:

Trebuie sa asteptati initial decaderea termenului legal in care se comunica PV

Multumesc de raspuns. Iar acest termen legal este de o luna, doua, sase? Asta incerc sa aflu. Daca este de o luna as mai avea cateva zile pana la presupusa expirare si as vorbi din timp cu un avocat, dar daca este de doua luni sau mai mult si vad ca dansii nu se obosesc sa mi trimita p.v. as renunta la contestatie si as astepta trecerea suspendarii. Plus ca in lipsa lui nu sunt pot plati amenda, lucru ce ma face sa cred ca mai devreme sau mai tarziu il voi primi.
Iar acest termen legal este de o luna, doua, sase?
Termenul de comunicare este de una luna si este prevazut de
OG 2/2001:

Art. 13. - (1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
(2) În cazul contravenţiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contravenţia este continuă în situaţia în care încălcarea obligaţiei legale durează în timp.

Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.