Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere in perioada de preaviz

au fost concedieri colective in baza art. 65 din codul muncii.

cele 20 de zile de preaviz au inceput sa curga de la 1 februarie 2012.

decizia de concediere a fost emisa pe 28 februarie, in interiorul celor 20 de zile de preaviz.

poate fi invocata nulitatea deciziei de concediere, potrivit art. 75 si 78 din codul muncii?
Codul Muncii nu prevede un anumit termen in care sa poata fi emisa decizia de concediere.

Prin urmare, in practica, se regasesc situatiile urmatoare :
- decizia de concediere se emite la data incetarii c.i.m.
- decizia de concediere se emite anterior acestei date
- decizia de concediere se emite ulterior datei de incetare a c.i.m.

Conform art.78 C.mun., concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.

In speta, decizia in cauza a fost emisa in ultima zi de preaviz, iar actiunea in instanta este prescrisa.
actiunea in instanta a fost introdusa in termenul legal de 30 de zile. procesul este in instanta si a ajuns in faza de apel.

ce inseamna ca "actiunea in instanta este prescrisa" ? este sau nu nula o decizie de concediere emisa in interiorul termenului de preaviz ? fie si in ultima zi, din cele 20 obligatorii.
menoin, utilizator
Intrucat in mesajul initial nu ati spus cand ati promovat si actiunea, s-a presupus ca doriti promovarea acesteia si de aceea s-a mentionat ca este prescrisa actiunea .

Nu este nula o astfel de decizie emisa in ultima zi de preaviz. Potrivit legislatiei in vigoare, c.i.m. inceteaza la data expirarii termenului de preaviz.

Completarea si transmiterea incetarii c.i.m. in REVISAL se face la data incetarii c.i.m., ceea ce p[resupune ca angajatorul ar trebui sa emita decizia de incetare la data incetarii c.i.m. sau anterior acesteia.