avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi mostenire dupa concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi mostenire dupa concubinaj

am stat in concubinaj 29 de ani am cuparat impreuna o locuinta cu contract pe ambele nume concubinu avea un copil la fel si eu . concubinul sa imbolnavit de o boala crunta de care am avut grija fica lui este plecata de 11 ani in strainatate.concubinul a decedat fica is cere jumate din locuinta ,eu ce drepturi am di partea lui avad grija de el
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:57, 21 Mai 2014
Concubinul nu are drept la mostenire.
Doar descendentii au acest drept.
Faptul ca ati avut grija nu conteaza.
Incercati totusi sa consultati un avocat pentru a se cauta variante pentru concubin.
fica lui are dreptul la jumatate din locuinta daca
locuinta este si pe numele meu
Copilul mosteneste toata partea lui.
O sa fiti la fel in cote parti cum erati cu concubinul doar ca ea poate cere banii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile fostei sotii simona nicoleta simona nicoleta buna seara! in anul 2004 m am divortat , platesc pensie alimentara pt minor in functie de salariul minim pe economie. in 2007 am vandut un apartament ... (vezi toată discuția)
Concubinaj 10 ani monasc monasc un concubinaj de 10 ani,din care a rezultat un minor in varsta de 6 ani,ambii au muncit in strainatate ,avand aceeasi locuinta si gestionandu-si banii impreuna ... (vezi toată discuția)
Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor ... Mantescu Mantescu Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor care rezultă din decesul mamei lui .Santem căsătoriți de 14 ani și în concubinaj ... (vezi toată discuția)