Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi mostenire dupa concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi mostenire dupa concubinaj

am stat in concubinaj 29 de ani am cuparat impreuna o locuinta cu contract pe ambele nume concubinu avea un copil la fel si eu . concubinul sa imbolnavit de o boala crunta de care am avut grija fica lui este plecata de 11 ani in strainatate.concubinul a decedat fica is cere jumate din locuinta ,eu ce drepturi am di partea lui avad grija de el
Concubinul nu are drept la mostenire.
Doar descendentii au acest drept.
Faptul ca ati avut grija nu conteaza.
Incercati totusi sa consultati un avocat pentru a se cauta variante pentru concubin.
fica lui are dreptul la jumatate din locuinta daca
locuinta este si pe numele meu
Copilul mosteneste toata partea lui.
O sa fiti la fel in cote parti cum erati cu concubinul doar ca ea poate cere banii...