avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare bilant

am incarcat conturile in programul inteligent pdf de pe anaf /
la datorii si creante imi aduna si soldul analitic al contului 4428.TP respectiv 4428 TI/ pana aici ok ,
dar ,
am observat ca la datorii imi aduna si soldul creditor al contului 4428 .
soldul meu creditor 4428 reprezinta tva neex incasare (facturi emise la clienti si neincasate) care este mai mare decat 4428. TP
e corect ?


Cel mai recent răspuns: mariana_paun , utilizator 18:48, 21 Mai 2014
Buna ziua!

eu cred ca este corect deoarece soldul creditor al 4428- tva neex aferent facturilor emise si neancasate reprezinta tva-ul care va fi colectat de la clienti, adik 4427, si daca tva-ul care urmeaza a fi colectat este mai mare decat deductibilul, inseamna ca firma va avea tva de plata, care reprezinta o datorie
de altfel puteti verifica si cu formulele de calcul din bilant (cum se aduna soldurile conturilor)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raportari contabile soricanicoleta soricanicoleta unde se trec soldurile conturilor 4428 tva la incasare in bilant (vezi toată discuția)
Inscriere in bilant a soldului contului 4428 lidiao lidiao Daca am sold pe 4428 .m aviz nefacturat, unde apare in bilant la ce rand, si daca am inteles bine 4428 TI se i-a in calcul la datorii si 4428 TP la creante? (vezi toată discuția)
Neplatitor tva devine platitor animis animis Buna ziua, Am o societate care trebuia sa devina platitoare de TVA din 01.11.2011 dar deoarece nu am observat la timp si am depus cu intarziere 010 am primit ... (vezi toată discuția)