Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare bilant

am incarcat conturile in programul inteligent pdf de pe anaf /
la datorii si creante imi aduna si soldul analitic al contului 4428.TP respectiv 4428 TI/ pana aici ok ,
dar ,
am observat ca la datorii imi aduna si soldul creditor al contului 4428 .
soldul meu creditor 4428 reprezinta tva neex incasare (facturi emise la clienti si neincasate) care este mai mare decat 4428. TP
e corect ?

Buna ziua!

eu cred ca este corect deoarece soldul creditor al 4428- tva neex aferent facturilor emise si neancasate reprezinta tva-ul care va fi colectat de la clienti, adik 4427, si daca tva-ul care urmeaza a fi colectat este mai mare decat deductibilul, inseamna ca firma va avea tva de plata, care reprezinta o datorie
de altfel puteti verifica si cu formulele de calcul din bilant (cum se aduna soldurile conturilor)