avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot pierde un imobil adjudecat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot pierde un imobil adjudecat?

Buna ziua.

Va rog ajutati-ma cu o explicatie. Nu inteleg termenii judiciari si chiar nu stiu unde ma aflu intr-o situatie confuza.

Acum 1 an am adjudecat un apartament scos la licitatie de catre ANAF. Am platit suma integral si m-am inscris la cartea funciara ca proprietar. NU am putut insa intra in ap. niciodata, pentru ca tentativele mele de executare silita erau respinse de judecatoria orasului in care locuiesc. Motivatia era ca persoana care a pierdut ap. (debitorul) a dat in judecata ANAF pe motiv ca nu a procedat corect si i-a scos casa la licitatie in mod abuziv. A pierdut in prima instanta, apoi a facut recurs.

De curand s-a dat sentinta in acest caz. Aceasta este dupa cum urmeaza:

"ADMITE RECURSUL. MODIFICÃ ÎN TOT HOTÃRÂREA RECURATÃ, ÎN SENSUL CÃ: ADMITE ÎN PARTE CONTESTAŢIA LA EXECUTARE ÎN CERERILE CONEXATE. ANULEAZÃ PROCESUL VERBAL DE SECHESTRU DIN xx.xx.2010 ÎNTOCMIT ÎN DOSARUL DE EXECUTARE xxx/2008 AL INTIMATEI ªI TOATE ACTELE DE EXECUTARE ULTERIOARE. OBLIGÃ INTIMATUL CÃTRE CONTESTATARI LA PLATA SUMEI DE xxxx LEI REPREZENTÂND CHELTUIELI DE JUDECATÃ FOND ªI RECURS."

Bineinteles, intimatul este ANAF, iar contestatarul este debitorul.

Spuneti-mi va rog... ce inseamna textul de mai sus? Ca debitorul a castigat complet si final? Ca si-a recapatat dreptul de proprietate al apartamentului?

Daca da, cu mine cum ramane? Amintesc... am platit deja suma licitata, plus inscrierea la cadastru si alte cheltuieli ici-colo. Acum ramane sa-mi recuperez banii fix cat am licitat si cu asta-basta? Mai ales de la stat, care stim bine ca plateste foarte greu. In plus... acestia bani au fost blocati timp de mai mult de 1an. Eu poate ii inmulteam pana acum cu vreo idee de business...

Ce ma sfatuiti sa fac eu acum? Cum ar trebui sa reactionez?

Va multumesc frumos.
Cu stima,
J
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 17:37, 22 Mai 2014
Daca instanta de judecata a dispus ANULEAZÃ PROCESUL VERBAL DE SECHESTRU DIN xx.xx.2010 ÎNTOCMIT ÎN DOSARUL DE EXECUTARE xxx/2008 AL INTIMATEI ªI TOATE ACTELE DE EXECUTARE ULTERIOARE.,pe cale de consecinta au fost anulate actele intocmite de executorul judecatoresc,inclusiv cele legate de licitatia imobilului
In baza hotarari judecatoresti contactati personal executorul judecatoresc
Stimat forumist,

Evident, debitorul a câștigat. În consecință, în primul rând, se întoarce executarea. Din punctul meu de vedere ați putea obține, pe lângă prețul plătit, anumite daune-interese, dar separat de obținerea sumelor investite.

Cu stimă.
Ultima modificare: Joi, 22 Mai 2014
andreigrigoriu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament scos la licitatie PaulaGheorghita PaulaGheorghita Buna ziua, Sunt interesata sa achizitionez un apartament scos la licitatie datorita neplatei ratelor la banca (BCR). Licitatia va avea loc pe 11 decembrie, ... (vezi toată discuția)
Cerere de suspendare a executarii silite imobiliare Justitiarul711 Justitiarul711 Am depus o oferta de participare la o licitatie in vederea achizitionarii unei locuinte. La data la care urma sa se tina licitatia am fost informat de executor ... (vezi toată discuția)
Preluare imobil in contul creantei BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT BIROU EXECUTOR JUDECATORESC TEMNEANU IONUT Buna ziua Detin o creanta garantata cu ipoteca imobiliara rang I. Datorita faptului ca debitorul nu si-a indeplinit obligatiile de plata am hotarat sa pun ... (vezi toată discuția)