Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Respingere ofertã achizitie publica în baza HG ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Respingere ofertã achizitie publica în baza HG 925/2006

Buna ziua,
Am participat la o oferă de achizitii publice si firma mea a fost respinsa in baza articolului HG 925/2006 art 36 al 2 lit a. La cererea de oferta au mai participat inca 5 firme, toate avand un pret mult sub 85% din pretul estimat de achizitie. Toate procedurile au fost in regula doar ca a castigat o firma care a dat un pret cu 5 % mai mare ca al meu. Aveti idee daca pot contesta cu sanse acesta respingere atat timp cat inclusiv castigatorul desemnat se incadreaza cu mult sub 85% din pretul estimat al achizitiei. Din ce am citit eu acesta este continutul articolului la care fac referire cei ce m-au descalificat :
ART. 36^1
(1) În sensul prevederilor art. 202 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, o ofertă prezintă un preţ aparent neobişnuit de scăzut în raport cu ceea ce urmează a fi furnizat, executat sau prestat atunci când preţul ofertat, fără TVA, reprezintă mai puţin de 85% din valoarea estimată a contractului respectiv sau, în cazul în care în procedura de atribuire sunt cel puţin 5 oferte care nu se află în situaţiile prevăzute la art. 36 alin. (1) lit. a)-e) şi alin. (2), atunci când preţul ofertat reprezintă mai puţin de 85% din media aritmetică a ofertelor respective.
george-neagu, moderator
art.36, alin.2, lit.a din HG 925/2006, nu are nici o legatura cu pretul scazut