avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restanta

Am mai cerut un sfat luna trecuta la d-voastra si nu l-am primit si anume eu am un credit de nevoi personal facut in anul 2006 pe baza de buletin fara garantii , absolut nimic .Deoarece am rams in urma cu ratele lunare , la un moment dat fara a fi anuntata m-am trezit cu poprire pe salariu si ca sunt instiintata dupa aceea de cei de la servicu ca au facut si trimis catre executprul BROM o decizie prin care li se explica ca nu pot sa-mi opreasca mai mult de 150 lei lunar deoarece mai am si un car la care achit asta se intampla anul trecut in iulie.Dumnealor nu au fost de acord, si mi-au tinut in continuare cardul de salariu blocat fortandu-mi mana sa semnez un acord intre ei si mine precum ca ma angajez sa platesc 510 lei lunar ceea ce era foarte mult , ma rog la 1 august am semnat am platit prma rata si mi-au deblocat cardul.Atunci aveam 5130 lei acum mai am 2300 lei de plata am platit si suma care spun sui mai putin lunar deoarece fiind prea mare suma nu am putut plati ata .Intrebarea mea este normal s abage o suma de 513 lei lunar la un salariu net de 850 lei?Data scadenta este acum in mai pe 16 si as vrea sa stiu ce pot face sa merg in continuare cu o rata mai mica pentru ca nu am sa reusesc sa platesc lunar 513 lei la asa un salariu, mentionez ca am platit lunar dar doar 4 luni suma impusa apoi mai putin , dar am platit nu am vrut sa ma eschivez de achitarea imprmutului .Am uitat contractul meu de imprumut expira in 2011 deci se putea face o esalonare a ratelor lunare, deoarece era pe 5 ani 2006-2011.Va multmesc
Raspunsul depinde de ceea ce scrie in contractul dumneavoastra de credit, avand in vedere ca in prezent se pot incheia credite cu valoarea ratei care sa fie egala cu 80% din veniturile realizate de imprumutator.

Ceea ce ati putea face ar fi sa solicitati bancii o reesalonarea creditului ramas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie bancara fara rezolvare qwertyxyz qwertyxyz Buna in 2005 si in 2006 am luat 2 credite de la banca BRD,ratele in total au fost 850 de ron la un salariu 900 de ron cu o rata lunara de 850 de ron.Creditele ... (vezi toată discuția)
Sunt persoana cu handicap si vreau sa fac un credit sa imi iau ... licaluss licaluss Sunt persoana cu handicap si vreau sa fac un credit sa imi iau o masina.am inteles ca dobanda este finanțata de stat.?cum pot face treaba ata ?va multumesc (vezi toată discuția)
Contract de credit inexistent la biroul de credite ioana_livia ioana_livia In anul 2011 am obtinut un credit de 2300 lei pe baza pensiei de urmas, acordat pe 3 ani de zile. Anul acesta am facut o refinantare la aceeasi banca, aprobata ... (vezi toată discuția)