Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amenda parcare pe spatiu verde, venita pe numele ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amenda parcare pe spatiu verde, venita pe numele propriu, nu pe numele Conducatorului auto

buna ziua,

va expun urmatoarea situatie: eu cu sotul meu am cumparat o masina, dar din varii motive am inscris-o pe numele mamei mele, care nu detine permis de conducere auto.
dupa o perioada am vandut acel imobil, dar stabilisem cu acel cumparator (ruda fiind) sa primim banii in rate, iar autoturismul sa fie inscris pe numele lui in momentul in care achita integral autoturismul.
in acest timp, cand auto era pe numele mamei mele, respectivul cumparator a parcat masina pe spatiu verde undeva in Bucuresti, a inchis masina si a plecat. Politia a remarcat si a amendat, doar ca, nefiind conducatorul auto la fata locului, au trimis amenda in cuantum de 3000 RON pe adresa proprietarului masinii respective, adica mama mea. (in 2011)

Soferul, adica respectivul cumparator, cand a fost instiintat ca am primit acasa acea amenda, a mers la judecatoria sect 2 si a depus o contestatie in care a mentionat, A RECUNOSCUT ca el a condus masina, ca proprietara masinii nu are de ce achita acea suma deoarece nu poseda nici macar permis auto. de aici.....am asteptat ca acel cumparator sa ne anunte ce se intampla cu solicitarea lui. ne-a comunicat ca nu a mai primit nimic si ca....din acest motiv, contastatia s-a admis si nu mai tb platita acea amenda.

intre timp am aflat ca acea contestatie nu trebuia facuta de conducatorul auto ci de proprietarul masinii, si de accea acea contestatie nu a fost luata in calcul.
in 2013 acea amenda a venit trecuta pe acea hartie care ne-a venit acasa alaturi de impozitul pt casa. am luat legatura cu respectivul cumpataror care intre timp a inscris masina pe numele lui, pt a il instiinta ca tb sa achite respectiva amenda, deoarece nu s-a solutionat acea contestatie pe care el a depus-o. bineinteles ca a refuzat: ''masina e a mea acum, amenda e a voastra, achitati-o!''

la sf anului 2013 am primit acasa de la un executor o hartie prin care ne instiinta ca o executa silit pe mama si ca va tb sa plateasca si cheltuieli de executare, etc.

de frica unei popriri pe pensii si a altor complicatii, am facut un efort si am achitat la inceputul anului 2014 amenda + cheltuielile de executare de pana atunci.

intrebare: mai pot face ceva legal pentru a imi recupera de la cumparator, conducatorul auto de la momentul savarsirii faptei, acest prejudiciu?
in baza acelei contestatii pe care el a scris-o si a depus-o si in care recunoaste ca el a condus si a parcat, as putea inainta vreo actiune?

mentionez ca nu am nici un document decat ce am gasit pe portalul ministerului instantelor de judecata: nr dosar si sentinta in care se specfica: respingere plangere.

multumesc,
Flor_L, utilizator
are doar respectiva masina pe numele lui
tb musai sa apelez la avocat? daca merge ea personal si depune ?
Nu e musai, insa v-ar fi de folos sa va redacteze cineva cererea.

in cazul in care individul este plecat din tara, daca se inainteaza cerere de chemare in judecata, cum se procedeaza? acolo nu poate fi notificat, deoarece nu cunosc adresa.
ce inseamna e plecat din tara? s-a mutat de tot, e plecat tempoorar ? dvs il citati la adresa de domiciliu.. nu mai sta nimeni in acea casa ?
e plecat temporar, sa lucreze fara forme legale. la acea adresa mai locuieste sotia si mama lui.
ok, si probabil acestea il vor instiinta. este obligat sa se prezinte, daca il chem in instanta, nu? daca nu se prezinta, ce se intampla?