Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare cheltuieli in RJIP
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare cheltuieli in RJIP

Buna ziua,

Mi-am infiintat un PFA (neplatitor TVA) de curand si prestez servicii pentru o firma din Germania. As dori sa stiu daca este neaparata nevoie de incheierea unui contract. Din cate am inteles in Germania nu se incheie nici un fel de contract insa banuiesc ca situatia este altfel in Romania.

Obiectul de activitate al PFA-ului este comertul electronic. Ma puteti lamuri ce cheltuieli pot trece in registru ? Care sunt cheltuielile de protocol mai exact?
In conditiile in care doresc sa achizitionez un laptop aceasta cheltuiala cum se inregistreaza? Are importanta valoarea bunului?

Va multumesc anticipat.
Daca valoarea laptopului este sub 2500 de lei, se inregitreaza ca o cheltuiala 100% deductibila. Daca valoarea lui este de 2500 sau mai mult, se inregistreaza ca imobilizare si ii calculati lunar amortizare.

Eu am cateva neclaritati in legatura cu facturile emise catre firma din Germania. Nu trebuie sa fie firma inregistrata in ROI?
Alexandru Arsu, Contabil