avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poate fi contractul de comodat opozabil ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poate fi contractul de comodat opozabil adjudecatarului ?

Suntem un SRL mic care are sediul social si isi desfasoara activitatea intr-o casa proprietate privata pe baza unui contract de comodat aflat in vigoare pana in martie 2015.

Casa a fost vanduta la licitatie.Adjudecatarul ne cere sa evacuam locatia.

Precizez ca functionam in aceasta locatie de la infiintarea societatii in 2009.

Contractul de comodat nu a fost intabulat sau inscris in cartea funciara.

Intrebare

Ce sanse sunt sa ramanem in aceasta locatie pana la expirarea contractului de comodat?



Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 08:46, 25 Mai 2014
ce clauze aveti in contract? normal ar fi sa ramaneti in continuare
Nu ii e opozabil tertului. Veti mai ramane acolo doar cu acordul lui.
Ultima modificare: Duminică, 25 Mai 2014
gi-jane2, moderator
Licitatia a fost organizata in ce scop, de catre cine, pe baza carei legi ?

In principiu, legislatia in vigoare precizeaza ca bunurile adjudecate la licitatie sun libere de orice sarcini.
Asa ca, dupa opinia mea, sanse "zero".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adjudecatar licitatie - probleme la evacuare andreistan andreistan Buna ziua, Particip la o licitatie a unui imobil executat silit. Sunt sanse foarte mari sa devin adjudecatar(ofertez pretul de inceput al licitatiei si ... (vezi toată discuția)
Act de adjudecare - problema la eon dtztz dtztz Buna ziua. Am Act de Adjudecare pe un apartament. Vreau sa fac contracte furnizare energie la EON. Mi se cere intabularea la cadastru ca si conditie pt a fi ... (vezi toată discuția)
Executare imobil ipotecat in favoarea bancii- se pot evacua si tertele persoane care au domicilul la acea adresa conform ci? solutii amanare evacuare. cristinaanghel cristinaanghel Buna seara, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns in ceea ce priveste urmatoarea problema: Clientul X a luat un credit, si a ipotecat cu ... (vezi toată discuția)