Forum Discuţii juridice Executare silită Poate fi contractul de comodat opozabil ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poate fi contractul de comodat opozabil adjudecatarului ?

Suntem un SRL mic care are sediul social si isi desfasoara activitatea intr-o casa proprietate privata pe baza unui contract de comodat aflat in vigoare pana in martie 2015.

Casa a fost vanduta la licitatie.Adjudecatarul ne cere sa evacuam locatia.

Precizez ca functionam in aceasta locatie de la infiintarea societatii in 2009.

Contractul de comodat nu a fost intabulat sau inscris in cartea funciara.

Intrebare

Ce sanse sunt sa ramanem in aceasta locatie pana la expirarea contractului de comodat?

ce clauze aveti in contract? normal ar fi sa ramaneti in continuare
Nu ii e opozabil tertului. Veti mai ramane acolo doar cu acordul lui.
gi-jane2, moderator
Licitatia a fost organizata in ce scop, de catre cine, pe baza carei legi ?

In principiu, legislatia in vigoare precizeaza ca bunurile adjudecate la licitatie sun libere de orice sarcini.
Asa ca, dupa opinia mea, sanse "zero".